Защо плодовите сокове могат да бъдат опасни?

Всекидневната употреба на малка чаша подсладена напитка може да увеличи риска от развитието на рак с 18%. Газираните напитки са свързани и със заболявания на черния дроб. Те имат лоша репутация. Заради съдържанието им на захар и добавките потребителите понякога се стараят да ги избягват и за да утолят жаждата си предпочитат да пият сиропи и сокове. Но това не е верният начин, тъй като дори 100% чистите сокове не са по-добри от газираните напитки. Това пише в своя статия френският журналист от "Le Monde" Натан Манн.

Докато вредните последици от употребата на газирани напитки от гледна точка на заболяванията на сърдечно-съдовата система и диабета са добре известни, то връзката им с онкологичните заболявания не беше така добре изучена. Изследване от 11 юли тази година, публикувано в "British Medical Journal" хвърля повече светлина върху проблема.

Според авторите му всекидневната употреба на неголяма чаша подсладена напитка, газирано или плодов сок може да увеличи риска от развитието на рак с 18%.

Френски учени са провели изследване, позволило да се установи корелационна връзка, обяснява Матилда Тувеу, ръководител на изследването.

Наблюдавахме данни на повече от 100 хил. възрастни, които редовно регистрираха продуктите, използвани при хранене в периода от 2009 до 2019 година. Интересуваше ни връзката между подсладените напитки и риска от развитие на рак. Беше отбелязано, че хората, които употребяват повече подсладени напитки имаха повишен риск от ракови заболявания, като в частност ставаше въпрос за рак на млечната жлеза, обяснява експертът.

Това изследване има своята ценност за правилната оценка на въздействието на различни фактори на риск, допълва Ги Лоной от института по здравеопазване и медицински изследвания във Франция. Той напомня, че различните видове рак еволюират и появяващите се разновидности все повече се свързва със затлъстяването. По данни на международната агенция за изследване на рака наднорменото тегло и затлъстяването са причина за 3,6% от новите случаи на рак в целия свят през 2012 г.

Изследването установява само корелацията, а не причинно-следствената връзка, но изследователите от националния институт по здравеопазване и медицински изследвания предлагат някои обяснения. Остатъците от пестициди в соковете, хранителните оцветители, придаващи цвят на газираните напитки... много от молекулите могат да имат определена роля, но резултатите показват, че основният механизъм е захарта, смята Тувие.

Резултатите от изследването не пощадяват и друга категория от напитките - прясно изстисканите сокове и нектарите.

Струва ни се, че постъпваме здравословно, като пием плодов сок. Той, разбира се, съдържат витамини, фибри и няма добавки, като изкуствените газирани напитки, но от гледна точка на захарта на 100 мл, съдържат дози, сравнени с тези в газираните напитки, допълва още Тувие.

По-рано бе обявено вредното въздействие на газираните напитки върху черния дроб. Ако се изпива една бутилка газирана напитка на ден, то рискът от развитие на заболяване на черния дроб нараства с 30%

Източник: actualno.com

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
И. М.

И. М.

20.07.2019 | 12:48

Само всявате страх у хората кое е полезно и кое не. Накрая излиза, че нищо не трябва да ядем и пием. Болестите са от замърсения въздух и боклуците, които се продават.

Отговори
3 0
И. М

И. М

20.07.2019 | 12:44

По-малоумна статия не бях чела. Плодовите сокове съдържат фруктоза/плодова захар/. Ако пиете прясно изцеден фреш е полезно, ако пиете боклуците по магазините е вредно. Най-добре човек да си приготвя сам храната вкъщи и да търси био продукти от селата. Нито млечните продукти, нито каквото и да е по щандовете на магазините е полезно за консумация. Всеки гледа да печели и да трови хората.

Отговори
3 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?