Вирусните инфекции провокират диабета

Наследствената обремененост и некърменето са предпоставки за развитието на болестта

=Каре=

14 ноември е обявен за Световен ден за борба с диабета. Отбелязва се всяка година от 1991-ва насам под егидата на Световната здравна организация. Датата не е избрана случайно. На този ден е роден  д-р Фредерик Бантинг. В екип с Чарлс Бест той прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарна болест. През януари 1922 година Бантинг инжектира за първи път инсулин на умиращ от диабет юноша -14-годишния Леонард Томсън, и спасява живота му.

Страдащите от диабет деца в Пловдивска област  са между 200 и 300. Никой не може да каже предварително кой е застрашен. Болестта е като бомба, която избухва в семейството, без някой да е подготвен предварително за това. Обичайната провокация е от вирусни инфекция.

Детският ендокринолог в УМБАЛ "Свети Георги" доцент Нарцис Калева обясни, че най-честата причина, която доказано възбужда заболяването, е определен щам коксаки вирус, който причинява херпангина - като цяло невинно заболяване, което обикновено се помни с това, че детето е имало висока температура.  Но точно тя може да отключи диабета. Затова съвсем не е случайно, че есенно-зимните месеци най-често се диагностицира захарна болест. 

Важно уточнение е, че вирусните инфекции провокират дебюта на заболяването, но това винаги се случва при деца, които са генетично засегни. И не специално от диабет, а при семейства, в които има автоимунни заболявания.

Склонността към тях се унаследява. Затова индивидуална профилактика не може да се прави. Доцент Калева подчерта, че предпоставка за развитие на диабет тип 1 е ранното включване на млечни храни в кърмаческата диета. Това означава децата да не се кърмят или отбиват преди 3-месечна възраст. Включването на краве мляко е първият голям риск, извън генетичните. Затова  педиатрите толкова настояват за естественото хранене на децата.  

Известната специалистка съветва родителите да следят за няколко основни симптома, които да ги насочат към лекар. Те са повишена жажда, увеличено отделяне на урина през цялото денонощие, включително и през нощта, възстановяване на нощното напикаване при малките.  Други характерни белези са отслабване на тегло, без спазване на диета, по-лесна уморяемост.

Понякога тези признаци се отдават на пролетна умора, на пубертет, на вирусна инфекция. При съмнение едно обикновено изследване на кръвна захар и урина за захар и ацетон помагат за поставяне или изключване на диагнозата.

Доцент Калева обръща внимание на факта, че за за съжаление България води лоша статистика на дебют на диабета чрез животозастрашаващата диабетна кетоацидоза. Това означава,  че диагнозата става известна едва, когато състоянието вече е много тежко. Диабетната кетоацидоза е тежък срив на обмяната на веществата, която засяга цялостната дейност на организма. 

До това състояние се стига, когато клетките по никакъв начин не могат до приемат глюкозата и да осъществяват метаболизма си. Настъпва абсолютен инсулинов глад. Клинично се проявява с отпадналост, коремна болка, гадене, повръщане и промени в съзнанието. Доцент Калева образно обясни, че в подобни случаи децата са „носени”, а не водени на лекар.

 А 75 процента от новооткритите заболявания се диагностицират точно по този начин. Това е много лош здравен показател, подчерта доцент Калева, защото говори за нарушено доверие между лекар и пациент и предпочитане на самолечение. Не са редки и абсурдни случаи с леене на куршум. 

Другата опасност при диабета е хипогликемията. Това е остро състояние на спадане на кръвната захар до стойности под 3 милимола на литър. Може да бъде в резултат на предозиране на инсулина или инжектиране на обичайната доза, а след това неприемане на нормалното количество храна.

Ако и храната, и инсулинът са в норма, може да повлияят прекалено големи физически натоварвания или инфекция,  свързана с лоша резорбция на въглехидратите - примерно остра чревна инфекция, придружена с разстройство.  Хипогликемията настъпва внезапно - в рамките на минути, свързана е с побледняване, разтреперване, двойно виждане, загуба на съзнание, гърчове.

Спасението в този случай е да се дадат 15 грама захар - когато детето е в съзнание. Ако е в безсъзнание или гърч, всяко дете трябва да има в хладилника си глюкагон. Това е инсуларен хормон, който се инжектира спешно. Честите хипогликемии са толкова опасни и неприятни, че някои родители предпочитат умерено завишени стойности на кръвната захар, вместо  ивотозастрашаващото състояние.

Това обаче не е хубаво, защото създава предпоставка за хронично усложнения на диабета, обясни доцент Калева. Но успокои, че тези усложнения не са задължителни. Поддържането на добър метаболитен контрол, нормални или близки стойности на кръвната захар и на гликирания хемоглобин отлагат тези усложнения в необозримото бъдеще. А това е целта на лечението. 



=Ограничените свободи= 

Доцент Калева има свое определение за диабета. Нарича я „болест на ограничените свободи”. Детето не е свободно да не яде, да бъде цяла нощ в дискотеката с останалите си връстници. Диабетът изисква доста стриктна дисциплина с редовно хранене, инжектиране на инсулин, мониториране на стойностите на кръвната захар, умерени физически натоварвания, изчисления на количествата въглехидрати. Всичко това изисква определен интелект и консолидация на цялото семейство  около диабетно болното дете.



= Данък „вредни храни"= 

Системното хранене с въглехидратни храни и затлъстяването при децата  е причина за диабет тип 2, който стартира в по-късна възраст. Може би това е една от причините детските ендокринолозите от Българското сдружение по ендокринология да  подкрепят предложението на здравния министър за данък „вредни храни”. Според доцент Калева това е не е „бъркане в джоба”, а един начин да проумеят колко неправилно хранят децата. А такова хранене може да е опасно. /Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?