1553

Вечеряйте по това време за бърз метаболизъм и здрав сън

Сред всички хранения времето за вечеря е от особено значение за метаболзима, съня и функцията на храносмилателната система, според д-р Елена Соломатина. Експертът посочва и най-добрия час за последно хранене за деня, пише actualno.com.

Най-добрият час за вечеря 

"Първо, вечер метаболизмът ви се забавя, което означава, че обилната вечеря е по-трудно смилаема и няма да можете да спите достатъчно. Второ, изследванията показват, че тези, които вечерят късно вечерта, са по-склонни да напълнеят, защото консумират повече калории, отколкото са им необходими в края на деня, а тялото не е толкова ефективно при изгарянето на мазнини, докато спи. В допълнение, вечерянето твърде късно може да наруши циркадния ви ритъм и също така да има отрицателно въздействие върху нивата на кръвната ви захар, което също може да бъде трудно за тялото ви да преработи консумираната храна", казва експертът.

Ранната вечеря (от 17 до 19 часа) е една от най-честите препоръки на диетолозите. Именно това време съответства на естествения циркаден ритъм на тялото - в крайна сметка метаболизмът е най-висок през светлата част на деня, а вечер скоростта на метаболизма намалява.

"Ранната вечеря има няколко предимства. Първо, храносмилането се подобрява - тялото има повече време да смила храната. Това означава, че рискът от лошо храносмилане, киселини и киселинен рефлукс е намален. Второ, спите по-добре - тялото се фокусира върху почивката и възстановяването, а не върху борбата с тежката храна. Освен това проучванията показват, че хората, които вечерят по-рано, изгарят повече мазнини за една нощ от тези, които ядат късно и имат по-добра инсулинова чувствителност", казва специалистът.

"В действителност най-често хората вечерят от 18 до 20 часа. Това не е толкова лошо, но ако вечеряте в 20 часа, по-добре е да закусите не по-късно от 8 сутринта - последното хранене за вечерта трябва да приключи след максимум 12 часа. Това ще поддържа естествения биологичен часовник на тялото. В този случай се придържайте към строг график, за да поддържате здравето на храносмилателната си система", споделя д-р Соломатина.

"Късна вечеря от 20.00 ч. и по-късно - понякога е неизбежно, но късните вечери могат да бъдат управлявани с правилния избор на храна. Избирайте по-леки - салати, зеленчуци, постни протеини. Яжте малки порции, избягвайте сладкиши или храни с бързи въглехидрати - те причиняват скокове на кръвната захар", съветва още лекарят.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?