Студът ни подтиква към алкохола

Мястото, на което живеете, може да повлияе на това колко пиете. Според нови изследвания от Университета на Питсбърг, хората, живеещи в по-студени райони с по-малко слънчева светлина пият повече алкохол, отколкото такива, живеещи на по-топло място.

Изследването установява, че с намаляването на температурата и слънчевата светлина, потреблението на алкохол се увеличава. Факторите на климата също са свързани с прекомерната употреба на алкохол и разпространението на чернодробни заболявания - една от основните причини за смъртност при пациенти с алкохолна зависимост.

"Защо хората в Русия пият толкова много? Защо и тези в Уисконсин? Всеки предполага, че това е така, защото е студено", казва един от авторите на изследването д-р Рамон Баталър, ръководител на хепатологията в UPMC, професор по медицина в Pitt и асоцииран директор на Центъра за изследване на черния дроб в Питсбърг, пише Medicalxpress.

Алкохолът увеличава потока на топла кръв към кожата, която е пълна със сензори за температура - така че пиенето може да увеличи чувството за топлина. В Сибир, това би било хубаво, но не и в Сахара.

Пиенето, по този начин може да бъде обвързано и с депресията, която се проявява по-силно, когато слънчевата светлина е оскъдна и въздухът е по-студен.

Групата на Баталър е установила и ясна негативна зависимост между климатичните фактори - средната температура и часовете на слънчевата светлина - консумацията на алкохол и честотата на прекомерно пиене.

В допълнение, това изследване предполага, че политическите инициативи, насочени към намаляване на тежестта на алкохолизма и чернодробните заболявания, свързани с него, трябва да са насочени към географски райони, където алкохолът е по-вероятно да бъде проблематичен.

Източник:dnes.bg

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?