4968

С апарат за рехабилитация на онкоболни разполага ДКЦ 1

Ръст на броя пациенти, подновяване на апаратурата, подмладяване на медицинския персонал и увеличаване на приходите бележи през  последните месеци ДКЦ 1 на Понеделник пазара в Пловдив. Това е едно от медицинските заведения в града, което е от печелившите в труден сектор, какъвто е здравеопазването. Обновяването на апаратурата и развитието на физиотерапевтичните услуги са от факторите, които са показателни за развитието на всяка поликлиника, категорични са лекарите.     

През последната година секторът по физиотерапия на ДКЦ 1 е оборудван с нова, съвременна апаратура благодарение на добрия мениджмънт на ръководството. Целодневно в него извършват прегледи и консултации двама специалиста по физикална и рехабилитационна медицина. Д-р Златина Спасова и д-р Светла Казакова са с допълнителна квалификация по мануална терапия, рефлексотерапия и лазертерапия, а шестима рехабилитатори с отлична професионална квалификация и масажист  провеждат процедурите на пациентите.  

„Покриваме всички възможни сектори за една съвременна рехабилитация

Апаратурата, с която работим, постоянно се увеличава, подновява и по нищо не отстъпва на тази в големите клиники в Европа. Разполагаме с 20 кабинки, в които са позиционирани апарати за нискочестотни и средночестотни токове с фиксирани и регулируеми параметри, магнит, апарати  за елктродиагностика и електростимулация. Имаме и такива за ултразвукова терапия с различни сонди, включително с автоматична ултразвукова глава, както и високочестотни апарати с различни електроди-индукционни и кондензаторни, които са подходящи за урологични и гинекологични заболявания. Разполагаме и с портативен апарат с четири независими канал​а за напълно и частично денервирана мускулатура, който е с  програми за инконтиненция и възможна комбинация с ТЕNS, разказват д-р Спасова и д-р Казакова. 

Едни от най-новите апарати, с които отскоро разполага секторът по физиотерапия, са тези за интерферентен ток с вакуум и ултразвуковият,  които облекчават болките на пациентите и до голяма степен улесняват работата на рехабилитаторите.

Отскоро в ДКЦ 1 разполагат и с апарат за лимфен дренаж за третиране на горни, долни крайници и корем. Това е съвременен метод за стимулиране на естествената циркулация на лимфата през тялото след оперативни интервенции, травми, който е с възможност да се ползва дори от хора с онкологични заболявания. 

„Най-често помощ от лекарите и рехабилитаторите търсят пациенти с проблеми на опорно-двигателния апарат, след фрактури, дегенеративни и  неврологични заболявания, с нарушения на периферната и централната нервна система, с оплаквания, свързани с гинекологични, очни и УНГ проблеми, и още много други заболявания. За най-често срещаните заболявания, където и пациентите са повече, в ДКЦ 1 разполагат с повече от един апарат за едни и същи терапии. На практика, тук правим всички процедури, а пациентите ни са от деца до хора в напреднала възраст“, разказва д-р Златина Спасова.

ДКЦ 1 разполага и със сектор по кинезитерапия с нови апарати, някои, от които са последно поколение. 

„Цялата апаратура е подменена. Лазерът също е от последните придобивки с обезболяващо и противовъзпалително действие. Той е ново поколение, със сканиращ апликатор и позволява третиране на по-голяма част от тялото по три начина - елипса, линия, правоъгълник. Той е с възможност за регулиране на височината. Прилага се при дегенеративни, травматични, неврологични, дерматологични заболявания, рани и белези. Новият лазер е по-точен и обхваща по-голяма зона, върху която действа специалистът. С него могат да се извършват не само лечебни, но и естетични процедури, като премахване на стрии, белези, целулит“, разказва за новата придобивка д-р Светла Казакова. Програмите са специално заложени за тези процедури, но те не се покриват от НЗОК, предупреждава лекарката, която препоръчва и преди тях хората да направят консултация с лекар.

Всеки пациент има различни заболявания извън тези, за които идва при нас. Има и такива, които дори не подозират, че имат здравословен проблем, и затова за някои процедури се изисква консултация със специалист. Може пациентът да има електрокардиостимулатор или операции от сериозни заболявания с нарушения по кожата например. Най-малкото, което можем да направим при козметичните процедури, е да видим състоянието на кожата, да се провери общото състояние, да се премери кръвното и тогава да преценим какво е най-подходящото за пациента“, казва д-р Спасова.

В ДКЦ 1 наскоро очакват да получат нова инфрачервена лампа със статив, син и червен филтър, както и едноканален апарат за магнитотерапия  на статив с визуален и сензорен индикатор с вградени програми и регулиране на височината.  

Рехабилитационният сектор включва и голям салон по лечебна гимнастика, оборудван с всички традиционни и задължителни уреди и средства за раздвижване, каквито са шведски стени, тренировъчни уреди и приспособления, уреди за механотерапия, клетка на Роше и др. 

Последната придобивка е новият артромот за пасивни движения на коленните стави. Уредът сам извършва раздвижването и така  до голяма степен облекчава и пациентите, и рехабилитаторите, които настройват програмата според състоянието на болния и неговата травма.                                                        

В сектора има обособен кабинет и за лечебен масаж

В него се извършват класически и специализирани масажи от медицински специалист.

„За успешната работа е много важна добрата комуникация с останалите специалности в поликлиниката. Това ускорява лечението на пациентите, защото при необходимост те могат бързо да се консултират с ортопед, невролог, ревматолог или друг колега. Хубавото е, че винаги има при кого да изпратим болния, защото всички специалности се покриват през целия ден“, обяснява друг фактор, който влияе на добрата работа в поликлиниката - д-р Казакова.

Лекарският кабинет и рехабилитаторите, лечебната гимнастика и кинезитерапията работят от 7 до 19 часа, така че работещите пациенти да имат възможност да направят процедурите си преди или след работа.  

Различно е времето, което се отделя на всеки пациент според заболяването му, а за да не се налага да чакат пред кабинетите, е направен график така, че процедурите с различните апарати да следват една след друга.

„ДКЦ 1 е и база за обучение на стажанти от Медицинския колеж

Тук те водят практическите си занимания, колегите ги обучават и под техен контрол специализантите упражняват наученото в колежа. Имаме вече млади, мотивирани специалисти, които след дипломирането си остават на работа при нас. Така екипът ни постепенно се подмладява, а дългогодишните рехабилитатори предават опита си на младите колеги. Добрите условия и заплащане също ги мотивират да искат да работят при нас“, обяснява присъствието на много млади хора в сектора д-р Спасова.

„За да е добър един рехабилитатор, не е важно само да бъде добър специалист. Той трябва да умее да изслушва пациентите, да има търпение, защото това са хора, които идват при нас с болка. Много от тях са отчаяни и трудноподвижни и имат нужда да им се дава кураж. Затова специалистите при нас трябва да имат психологически подход, тъй като много често процесът е продължителен. Много от тези с хронични заболявания  познаваме от години. Професията ни изисква много търпение и отдаденост към пациента.

Добрата рехабилитация иска ръце, мисъл, познаване на материята, правилно лечение и добро отношение. А когато разполагаме с добра апаратура и добър мениджмънт, резултатите няма как да не са добри и за пациентите, и за здравното заведение“, категорични са двете лекарки. 

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?