46

Проф. Мермерски съветва: Кайсията пази сърцето, прави кожата сияйна

Ако иска да живее дълго и да е здрав, българинът трябва да се прекланя най-вече пред плодовете, зеленчуците, гроздето, бобовите култури, меда, млякото. Това е съвет на проф. д-р Христо Мермерски, автор на 31 книги в областта на целебното и здравословно хранене, народната и природна медицина. Някои от книгите на професора, плод на 6 десетилетия научна работа, са преведени в САЩ, където се радват на голям интерес. 

В книгите си проф. Мермерски е описал съдържанието на хранителни вещества и ценни елементи в 100-те най-лечебни и най-любими на българите храни, както и болестите, които те предотвратяват и лекуват.

 В книгите си професорът публикува мнения на хора, които лично са изпитали лечебните свойства на зеленчуци, плодове и билки. 

 Мъдростта: „Вода гази, жаден ходи”, важи особено за пловдивчани - живеете в изобилие от плодове и зеленчуци, които редовно пренебрегвате, често от незнание, казва проф. Мермерски.

В своя поредица „Марица” предлага на читателите си хранителните и лечебните качества на най-полезните плодове, представени детайлно от проф. Христо Мермерски.

 

Кайсиите имат напълно заслужена слава на чудодеен за здравето плод, който трябва винаги да присъства в менюто.

Този фантастичен плод е богат източник на витамините А, С, К, Е, ниацин, минералите калий, мед, манган, магнезий, фосфор, желязо, натрий, йод. Кайсиите са много богати също така на фибри и антиоксиданти. Освен това имат свойството да хидратират тялото благодарение на високото си съдържание на течности. 

Те са богати на диетични фибри, поради което са особено полезни за гладкото функциониране на червата, а също и за здравето на сърцето. Съдържат бета-каротин и ликопен, които понижават лошия холестерол. 

Кайсиите са чудесен начин да се грижите за сърцето и кръвоносните съдове. Големите количества витамин С, катехини, проантоцианидини, кверцетин  в тези плодове действат антиоксидантно на тъканите, като го предпазват от вредното въздействие на свободните радикали, предотвратяват образуване на плаки по съдовете и тяхното запушване.

Пектинът и фибрите са добър избор за детоксикация,

особено извеждане на тежки метали, както и за профилактика на гнилостни процеси в организма и предпазване от упорит запек. 

Витамин С спомага за балансиране на кръвното налягане и холестерола. Високото съдържание на калций, фосфор, манган, желязо и мед в кайсиите ги прави особено полезни за костите, тяхната здравина и плътност. Редовната консумация на плода предпазва от остеопороза. 

Благодарение на съдържанието си на провитамин А, той е прекрасно средство за поддържане на добро зрение. Комбинацията от катехини и витамин С обуславя ясно изразеното им противовъзпалително действие.

Заради биофлавоноидите и каротините кайсиите забавят стареенето. 

Помагат при атеросклероза, бъбречни болести, диабет, подагра 

  Ядките на кайсиите са богати на полиненаситени (есенциални) омега-мастни киселини, затова е добре да се приемат сурови. Съдържат възхвалявания заради приписваното му антираково действие витамин В17 - амигдалин. „Сладките“ кайсиеви ядки съдържат в пъти по-малко амигдалин от горчивите, които се препоръчват за консумация в суров вид, без да се прекалява с дозата.

Заради богатото съдържание на калций са препоръчвани за консумация от жените в периода на климактериум, когато опасността от остеопороза нараства.

Течностите и фибрите в кайсиите в комбинация с минералите в този плод дават един силен тласък на метаболизма. Кайсиите са чудесен избор за отслабване, защото, освен че засищат, дават много енергия. 

Капвайте по няколко капки етерично масло от кайсия при отит като алтернативен начин да облекчите болката. Комбинацията от витамини, минерали и детоксикиращи течности в кайсиите помагат на организма да се справи с високата температура при настинка и грип. 

Кайсиите имат цялостно полезно въздействие при възпалителни процеси на различни места в тялото. Помагат и при сериозни състояния като артрит и подагра.

Тъй като е много богат на желязо,

плодът помага при овладяването на анемията.

Според изследване, публикувано в Brazilian Journal of Medical and Biological Research, кайсиите и етеричното масло от плода помагат за успокояване на астматичните пристъпи.

Освен че са смятани за афродизиак, кайсиите са изключително полезни за кожата. Потискат възпаленията и облекчават екзема, сърбежи, пърхот, акне.  

От кайсиевите ядки се приготвя масло, широко използвано в козметиката. То подхранва, омекотява и тонизира кожата. Придава кадифена мекота и на косата. 

Хималайското племе хунза, останало незасегнато от болестите, бичове за цивилизацията, е консумирало основно пресни и натурално сушени кайсии. Извън сезона хунза са били запасени с изсушени плодове и докато новата реколта се появи, оставали за продължителни периоди само на сушени кайсии и вода.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Кайсията

Кайсията

11.06.2022 | 23:23

затова ти е направила кожата на вожа от стар у й кожа

Отговори
1 1
Minko GEIO

Minko GEIO

11.06.2022 | 20:37

qs 6ti dam dve kaisii s edin banan po sredata

Отговори
2 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?