4020

Похапването на смокини удължава живота

Чудесни са сурови, но може и да се пържат, пекат и гриловат

Този райски плод - смокините, най-често се свързва с приготвянето на вкусни десерти, сладоледи и конфитюри. Въпреки това приложението му не се изчерпва дотук. Смокините могат да придадат божествен вкус и на соленото ястие, стига да знаем как да ги комбинираме. 

Този божествен плод е не само вкусен, но и любопитен. Повечето от нас слагат смокинята автоматично в категорията плодове. Тя обаче представлява обърнати цветове, като някои определени сортове се опрашват само от определен вид оси. ​Вегетарианците може да се погнусят, когато разберат, че страхотният вкус на този плод се дължи на разложена в него оса. Смокините са на практика обърнати навътре цветя, които съхраняват прашеца в себе си. Когато женската оса се промъкне в тесния отвор на смокинята, крилата й се откъсват, тя снася яйца и успешно опрашва плода. 

Загубила способността си да лети, осата умира в смокинята, където специални ензими я разграждат на протеин. Има около 900 вида оси и всеки вид е отговорен за опрашването на една или два вида смокини. Въпреки този смъртоносен цикъл, без който смокинята не може да се възпроизведе, тя е един от най-полезните плодове за здравето на човека.

Пресните плодове съдържат витамини С и други ценни витамини. Те са източник на натрий, калий, калций, фосфор. Затова се препоръчват за хора, които са се отказали от рибата, месото и млечните продукти. В плодовете на смокините е намерен ензима фицин, който предпазва от тромбоемболии. Похапването на смокини се препоръчва още при хипертония, венозна недостатъчност, анемия. Според някои изследователи този плод е способен да удължи младостта и живота ви, тъй като се бори със свободните радикали.

​В миналото този плод е използван за подсладител на десерти, преди захарта да навлезе масово. ​Смокините са чудесни за похапване сурови, но може да се пържат и пекат във фурна, дори да се гриловат.

С пресните плодове може да забъркате полезно за здравето смути. Сутрин може да ги добавяте към зърнената си закуска. Ако имате търпение и желание, може да сварите вкусен сироп, който да използвате като топинг към палачинки и мекички. С него може да залеете купичка кисело мляко, сладолед или пък да го ползвате като дресинг към зелената ви салата.

Добра компания на смокините са различни видове сирена, като синьото, например. Може да се комбинират с каперси, цитрусови плодове и сушени меса - панчета и бекон. Подхождат си и с ядки и подправки като канела, кардамон, индийско орехче. 

Опитайте и нашите рецепти

Глазирана шунка с портокал и смокини

шунка - 8 кг от бут
карамфил - 50 бр.
За глазурата
сладко от смокини - 320 г (1 ч.ч.)
горчица - 2 с.л. дижонска
портокалов сос - 280 мл (1/3 ч.ч.)
бренди - 2 с.л.

Начин на приготвяне:

Обезкостете свинския бут от кокалите и не махайрте горния слой мазнина. Загрейте фурната на умерена температура.

С помощта на нож нарежете повърхността с мазнината на решетка на около 3 см интервали - не режете дълбоко до месото. Набодете карамфилчетата равномерно.

Поставете шунката върху решетка с тава отдолу. Смесете продуктите за глазурата в съд на котлона, докато сладкото се разтопи, но без сместа да завира.

Намажете месото с половината марината. Сложете да се пече за около 1 и 1/4 часа, без да покривате месото. По време на печенето мажете често свинското с глазурата.

Тарталети със смокини, хамон и козе сирене

Необходими продукти:

200 г брашно
175 г масло
1 щип. сол
1 к.ч. прясно мляко
1 яйце
1/2 к.ч. сметана
1 щип. сол
4 смокини
50 г хамон
50 г козе сирене

Начин на приготвяне:

Размекнатото масло се омесва с брашното и солта и от продуктите се омесва гладко тесто. С него се покриват дъната и стените на формички за тарталети.

Всяка тарталета се пълни със смес от разбитите прясно мляко, яйце, сметана и сол. Във всяка тарталета се поставя разполовена смокиня с разреза нагоре, а също и парче хамон и парче козе сирене.

Тарталетите се пекат в предварително загрята до 18 градуса фурна и се пекат около 20 минути.

 

Сладко от зрели смокини

Необходими продукти:

смокини - 3 кг зрели смокини
захар - 1 кг
лимонтузу - 1 к.л.

Начин на приготвяне:

Измиваме и почистваме смокините, махаме дръжките. Поставяме ги в дълбока тенджера на тих огън, добавяме 300 г захар и оставяме да кипнат, покриваме ги и оставяме да престоят за 8 часа.

Добавяме още 300 г захар и отново ги кипваме, ако се образува пяна я обираме, отново остовяме да престоят за 8 часа.

Добавяме останалата захар и ги варим на тих огън около 20-30 минути. 5 минути преди да свалим сладкото от огъня добавяме лимонтузуто и сваляме от огъня. Разпределяме в буркани, докато е горещо и обръщаме веднага.

Камембер със смокини и бадеми

Необходими продукти:

зехтин - 1 с.л.
камембер - 200 г
орехи - 8 половинки
бадеми - 8 бр. белени, сурови
сладко от смокини

Начин на приготвяне: 

Запечете ядките в сух дълбок тиган.

Махнете ги и в същия тиган запечете с малко зехтин сиренето Камембер на силна температура. Щом добие лекар загар, обърнете го от другата страна. Прехвърлете сиренето в подходяща чиния.

Нарежете смокините на парченца и ги сложете върху него. Отгоре го полейте с течната част от смокиновото сладко. Разпределете зепечените ядки върху печеното сирене и го поднесете, докато е още топло.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?