Подобряват ли наистина здравето ледените вани?
- 13:00, 14.08.2024
- 14:28, 14.08.2024
- 315
- 0
Ако напоследък сте преглеждали TikTok или Instagram, вероятно сте попаднали на нарастващата тенденция за потапяне в ледена вода. Известните личности и финес треньорите се потапят във вани, пълни с замръзнала вода и ледени кубчета, твърдейки, че има редица ползи за здравето, включително удължаване на продължителността на живота.
Ново проучване, публикувано в Harefuah, списанието на Израелската медицинска асоциация, изготвено от проф. Ювал Халперн, експерт по физиология, и д-р Ейлат Шахар, специалист по вътрешни болести, се опитва да изясни този феномен, съобщи вестник The Jerusalem Post.
Потапянето в студена война има дълбоки исторически корени. Още V в. пр. н. е. Хипократ открива връзката между потапянето във вода с различна температура и здравето на тялото и ума. Практиката на потапяне в ледена вода също се корени в източноевропейските традиции, където се слива с християнските религиозни ритуали, смятани за терапевтични. През последните години тази практика набира популярност, като индивиди и организирани групи я съчетават с медитация, упражнения за дишане и плуване. Понастоящем обаче няма официална рамка, която да установява стандарти, обучение или управление на риска за тази дейност.
Според проф. Халперн и д-р Шахар вярата във физическите и менталните ползи от излагането на студ се е запазило в продължение на хиляди години. Изследвания над плувци в студени води установяват подобрения в толерантността към студ, психическата устойчивост, устойчивостта към стрес, антиоксидантната активност, кръвното налягане, липидните профили, функцията на имунната система и сърдечносъдовото здраве. Остава неясно обаче дали тези ползи се дължат пряко на студената война или здравословния начин на живот на спортистите като цяло.
Обикновено потапянето в ледена вода включва потапяне във вана, пълна със студена вода и кубчета лед, като температурите варират от 0 до 15 °C. Човекът остава във ваната за няколко минути. Въпреки че докладите показват, че ледените вани може да имат ползи за здравето, тези проучвания са малки и неубедителни, което затруднява извеждането на окончателни заключения.
Изследванията показват намаляване на възпаленията, подобряване на кръвообращението, засилване на имунната функция, по-добро възстановяване след тренировка и повишаване на метаболизма. Студеното потапяне също така може да помогне за намаляване на стреса и тревожността, да подобри настроението и да повиши психическата устойчивост и способностите за справяне.
Потапянето в ледена вода обаче не е без рискове. Може да предизвика алергични реакции, породени от студа, включително обриви, сърбеж, подуване и задух, както и измръзване и неврологични проблеми. Освен това студените вани могат да повишат сърдечния ритъм и кръвно налягане, което потенциално може да доведе до опасни аритмии, като предсърдно мъждене или камерна тахикардия. Тези рискове могат да се появят дори при хора, които не са имали сърдечни заболявания.
Експертите стигат до заключението, че потапянето във ледена вана предизвиква стресова реакция в организма, която може да донесе ползи, но също така крие значителни рискове. Те подчертават, че физиологичните и медицинските познания за ледената баня са все още ограничени, а медицинската литература все още не е достатъчно изчерпателна, за да се направят категорични заключения. Желаещите да опитат потапяне в студена вана трябва да са напълно наясно със свързаните с това рискове