3906

Откритие: Добрият сън може да излекува Алцхаймер

Проучването съобщава, че в определени моменти по време на дълбокия сън някои части на хипокампуса замлъкват, което позволява на тези неврони да се възстановят

Добрият сън възстановява паметта. Това доказаха учени в ново изследване. Според него той дори се оказва най-новото оръжие в борбата с Алцхаймер. Всеки знае, че добрият сън възстановява енергията на човека, но според ново проучване той възстановява и паметта – друга жизненоважна функция, пише американски университет.

Ученето или преживяването на нови неща активира невроните в хипокампуса – област от мозъка, която е жизненоважна за паметта, пише на уебсайта на университета „Корнел“. По-късно, докато спим, същите тези неврони повтарят същия модел на активност, като по този начин мозъкът консолидира тези спомени, които след това се съхраняват в голяма област, наречена кора на мозъка. Но как е възможно да научаваме нови неща през целия си живот, без да използваме всичките си неврони? Проучването съобщава, че в определени моменти по време на дълбокия сън някои части на хипокампуса замлъкват, което позволява на тези неврони да се възстановят.

„Този механизъм може да позволи на мозъка да използва отново същите ресурси, същите неврони, за ново учене на следващия ден“, казва авторът на проучването Азахара Олива.

Хипокампусът е разделен на три области:
CA1, CA2 и CA3. CA1 и CA3 участват в кодирането на спомени, свързани с времето и пространството, и са добре проучени. Но по-малко се знае за CA2, за който настоящото проучване установи, че генерира това заглушаване и нулиране на хипокампуса по време на сън.

Изследователите имплантират електроди в хипокампите на мишки, което им позволява да записват невронната активност по време на учене и сън. По този начин те са могли да наблюдават, че по време на сън невроните в зоните CA1 и CA3 възпроизвеждат същите невронни модели, които са се развили по време на ученето през деня. Но изследователите искали да разберат как мозъкът продължава да учи всеки ден, без да се претоварва или да изчерпва невроните си.

„Осъзнахме, че има други състояния на хипокампа, които се случват по време на сън, когато всичко е заглушено“, казва Олива. „Районите CA1 и CA3, които са били много активни, изведнъж са затихнали. Това е нулиране на паметта и това състояние се генерира от средния регион, СА2“. Изследователите смятат, че вече разполагат с инструменти за засилване на паметта, като манипулират механизмите на консолидация на паметта, които биха могли да се приложат при отслабване на функциите на паметта, например при болестта на Алцхаймер.

Важно е да се отбележи, че те разполагат и с доказателства за проучване на начини за изтриване на негативни или травматични спомени, което може да помогне за лечение на състояния като посттравматично стресово разстройство.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?