1553

Облепихата е чудна суперхрана, възвръща силите за нула време

Впечатлен от енергията на конете си, Александър Македонски пренесъл растението в Европа

Облепихата е древно растение, познато у нас и под имената ракитник, морски зърнастец, сибирски ананас. Представлява бодлив широколистен храст.

Произхожда от Непал и оттам се е разпространило в останалите части на Евразия след последната ледникова епоха. В диво състояние видът се среща в Сибир, Монголия, Иран, Турция и Кавказ. Като селскостопанско растение се отглежда в Германия, Франция, Финландия, Индия и Китай. Поднебесната империя е най-големият селскостопански производител на облепиха в света. Облепихата е едно от най-студоустойчивите растения, може да издържи до минус 45 градуса. Взискателна е към светлината, затова не понася засенчване.

В България растението е слабо популярно, известни са само две естествени находища - край Варна и Галата. Облагородени храсти от него се отглеждат от няколко години в района на Карлово, а отскоро експериментално и в калояновското село Главатар.

Облепихата е едно от най-старите известни сухоземни растения, чиито терапевтични свойства намират широко приложение в медицината в Азия от хилядолетия. Неслучайно днес се нарежда сред т.нар. суперхрани. Сред най-старите източници, в които се споменава за морски зърнастец, са трактати на тибетски монаси.

Въпреки това растението получава признание около 200 г. пр.н.е., по време на военните походи на Александър Македонски. Тогава изтощените войници забелязали, че конете им се хранят с листа и плодове от непознати дръвчета, и решили да ги опитат. Само няколко дни по-късно войниците и конете възстановили силите си и били изпълнени с енергия. Оттогава този плод се нарича с латинското име Hippophae, което в превод означава „блестящ кон“. Александър Македонски пренесъл плодните дръвчета в Европа.

Първият научен биохимичен анализ на морски зърнастец е направен през 1929 г. и оттогава е обект на многобройни изследвания. Съдържа антиоксиданти, 8 вида каротеноиди, витамините А, В, С, Д, Е, К1, минерали, микроелементи, мастни и др. киселини. Захарите са в неголеми количества, главно глюкоза и фруктоза. От органичните киселини има ябълчена, винена, хинова, янтарна, кафеена, лимонена, хлорогенова и др.

 

Здраве за сърцето

Редовната консумация на облепиха може да подпомогне здравето на сърцето. Тя съдържа мононенаситени мастни киселини, като омега-7 и омега-9, които помагат в намаляването на нивата на лошия холестерол (LDL) и повишаване на нивата на добрия холестерол (HDL). Това намалява риска от сърдечносъдови заболявания и подобрява общото състояние на сърцето.

Подкрепа за кожата и косата

Благодарение на високото си съдържание на витамин C и витамин E облепихата е благоприятна за кожата и косата. Тези витамини са важни за здравето на кожата, тъй като помагат в борбата със свободните радикали и стимулират производството на колаген. Консумацията на облепиха или прилагането <210> външно може да подобри състоянието на кожата и косата, правейки ги по-сияйни и здрави.

Подобрява храносмилателната система

Облепихата също е известна със своите противовъзпалителни свойства и може да помогне при различни проблеми с храносмилателната система. Тя може да облекчи запек, гастрит и възпаление на хранопровода. Също така помага за улесняване на храносмилането и подобряване на функцията на червата.

За здрави очи

В облепихата се съдържат витамини и антиоксиданти, които се свързват със здравето на очите. Те могат да помогнат в намаляването на риска от дегенеративни заболявания на очите, като макулна дегенерация и катаракта. Редовната консумация на облепиха може да помогне за поддържането на здрави очи и добро зрение.

 

Кога да се избягва 

Противопоказания  

Ползите от листата на облепиха зависят от индивидуалните характеристики на организма. Не се препоръчва използването на билкови лекарства на базата им при: хепатит и чернодробна недостатъчност; гастрит с висока киселинност в състояние на обостряне; стомашна язва; индивидуални алергии; панкреатит.

Облепихата трябва да се използва с повишено внимание по време на бременност. При лечение с растителни суровини е важно да не се предозира, излишъкът от витамини е опасен за организма. Ако по време на употребата на листата се появят замаяност, гадене и диария, пиенето на чай от облепиха трябва незабавно да се изостави и да се консултирате с лекар.

Събирането на плодовете е изкуство

Брането на плодове и извличането на сок е цяло изкуство и имате две възможности. Ако планирате да берете повече твърди плодове, тогава най-добрият начин да направите това е на ръка. Можете да използвате ръцете си, за да усуквате плодовете от клоните, като ги събирате в контейнер, който няма да позволи на сока от плодовете да изтече.

Вторият метод е по-подходящ за бране на зрели плодове. Ако се опитате да ги вземете с ръце, има по-голяма вероятност да се смачкат и всичко да стане на каша. Ето защо е по-добре внимателно да отрежете клоните на плодовете от дървото. Препоръчително е да направите това равномерно по цялата корона на дървото, така че след резитбата вашето дърво да изглежда спретнато. Всички плодове, останали на дървото, ще бъдат отлична храна за птиците.

Рецепти

Чийзкейк с облепиха

Необходими продукти: 

За основата са ви необходими 50 г пълнозърнести бисквити, 1 с. л. пудра захар, 1 с. л. какао, 1 с. л. орехи, 50 г разтопено масло.

Начин на приготвяне:

Сложете всички съставки в блендер, натрошете, смесете с разтопеното масло, поставете във форма и намажете. За крема се вземат 250 г маскарпоне, 250 г  „Филаделфия“, 200 г облепиха, 2 с. л. мед; 1 ч. л. лимонов сок. 

От облепихата трябва да се изстиска сокът, да се смесят сирената и медът. В сместа от сирена бавно се изсипва сокът от плодовете и лимона и се разбърква добре. Кремът трябва внимателно да се прехвърли във форма, да се изравни и да се постави в хладилника за 3-4 часа. Оставете го, за да има добър вкус.

Масло от облепиха

Маслото от облепиха се приготвя от неговите узрели плодове, които се смилат в миксер или в месомелачка. След това се поставят върху гъсто сито и се разбъркат, докато не отделят целия си сок. Готовият сок се прехвърля в широк съд, като за целта можете да използвате стъклен буркан. Той се покрива с марля, а след това се съхранява в продължение на 2-3 дни в тъмно и хладно помещение. През този период маслото само изплува на повърхността. Когато измине времето, с лъжичка се премахва маслото и се събира в стъклено бурканче. То се съхранява в хладилник и може да се използва в здравословни кулинарни рецепти.

Чай от облепиха

Друга здравословна натурална рецепта е чаят от облепиха. За него са ви необходими около 150 г зрели плодове, които да намачкате до получаване на пюре. Към него се прибавя 1 с. л. черен чай, след което се залива с топла вода. Похлупва се и се оставя да престои за около 5-10 минути. Накрая се прецежда и се добавя мед.

Мармалад от облепиха

Мармаладът от облепиха е друга здравословна рецепта, чрез която да се възползвате от полезните качества на растението. За него ви трябват узрели плодове, които се заливат с гореща вода и се затварят за около 3-4 минути. После водата се отлива, а плодовете се прецеждат с помощта на рядко сито или гевгир. Добавя се около 500 г захар на 1 кг каша. След това се разбърква и се оставя да ври за около 5-10 минути, докато захарта се разтвори и сместа се сгъсти. Накрая мармаладът се изсипва в бурканчета.

 

 

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?