Местенето на стрелките повишава риска от инфаркт и инсулт

Смяната на часовото време оказва неблагоприятно влияние върху здравото на много хора. Това показват последните данни на Световната здравна организация. Най-новите проучвания показват, че смяната на зимно с лятно часово време предизвиква безсъние при 45% от европейците. 

Учените са категорични, че местенето на часовника с час напред не е съобразено с биологичните потребности на организма или с природата. От това на първо място страда връзката между отделянето на мелатонин и съня. Между хормона на епифизата и съня съществува пряка връзка и недостигът на мелатонин значително затруднява заспиването.

Децата  и хората с хронични заболявания са по-уязвими към смяната на времето. Тази промяна води до изостряне на хроничните заболявания, като най-често се наблюдава влошаване на симптомите при страдащи от астма, хипертония, язва и нервни разстройства. Увеличават се и случаите на депресия или резки смени на настроението. 

 Сърцето също страда от преминаването от зимно към лятно часово време. Изследване на учени от университета на Алабама, САЩ, показва, че в деня след смяната на времето рискът от инфаркт се увеличава с 10 процента. Повишава се и рискът от инсулт заради недоспиването.  Смяната на времето влияе и върху кожата. Това показват последните проучвания на експертите от СЗО. 

Кожните клетки също имат вътрешен биологичен часовник и смяната на времето "разстройва" способността им да се подмладяват и обновяват", казва Браун.

За да предпазим кожата си от раздразнения и преждевременно стареене, специалистката съветва да използваме ексфолиращи и овлажняващи средства, да ограничим употребата на кофеин и да се храним малко по-рано от обичайното.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?