1553

Дюлята - плодът, от който нищо не изхвърляш

И бонус - много вкусни рецепти

Октомври е месецът на дюлите. Заради стипчивия си вкус и запичащ ефект този плод често е пренебрегван. Той обаче може да се използва буквално за всичко, без да изхвърляте нищо от него, а в хладна стая или мазе можете да го съхраните до края на пролетта. 

Доказано е, че дюлята е една от най-древните овощни култури, която хората са започнали да отглеждат още преди около 4 хиляди години. Според някои исторически източници по времето на управлението на цар Соломон, в сватбения си ден младоженците трябвало да ядат дюля за сполука и преминаването на всички изпитания, които би им предложил съвместният живот. Така за жителите на Средиземно море още от древността дюлята символизира любовта и плодородието, а древногръцките поети използвали дюлята като термин за описание на момински гърди. 

Друг, още по-интригуващ факт обвързва името на Парис и известната златна ябълка, която подарява на богиня Афродита. Съществуват обаче доказателства, че по онова време в знаменитата Троя ябълкови дръвчета не са се отглеждали. Този факт навежда историците на мисълта, че ябълката всъщност е била… дюля.

Интересен факт е, че теглото на плода може да достигне 2 кг. Тя е сред най-издържливите растения и е особено популярна за страните от Средиземноморието. Турция е световен лидер в производството на дюля и всеки 5-и плод има турски корени. Дървото може да оцелее дълго време в почти суха почва и в същото време лесно издържа на обилна влага. То е от малкото, които издържа и продължава да живее и по време на наводнения.

Но дюлята е мечтаният лек за много системи и органи - както за тяхната профилактика, така и за лечение на вече съществуващи заболявания.

Плодът е богат на витамин С, калий, натрий, цинк, желязо, мед, манган, флуор, пектин и още редица органични, както и дъбилни вещества. Използва се с лечебни цели при подагра и язва, при разстройство и за понижаване на температурата, като подсилващо средство при обща физическа и психическа слабост.

Уникалните свойства на дюлята позволяват тя да се използва като средство за намаляване на негативните ефекти върху тялото от вирусите, които причиняват грип и различни остри респираторни заболявания. 

Антиоксидантите, които съдържа, пък помагат за възстановяване на организма след стрес и нервно напрежение. След пиене на сок от дюли настроението се подобрява, а при пациенти с астма настъпва облекчение.  Пюрираните пресни варени плодове се използват при чернодробни заболявания, а сокът се препоръчва за употреба при белодробна туберкулоза. 

В народната медицина се приготвя чай от семена като леко слабително средство и при бъбречни заболявания.  

Листата се използват и за инхалация при бронхиална астма и възпаления на храносмилателната система. 

В кулинарията дюлята е плодът, който може да използвате на 100 процента. От основната част се правят компоти, сладка, основни ястия, а от остатъците и семките става невероятно пелте. Така че не изхвърляйте сърцевината и семките на плода.  

 

Печено сладко от дюли  

Необходими продукти:

2 кг дюли

1 кг захар 10 г лимонтузу 

2 л вода

Начин на приготвяне: 

Измийте добре плодовете, като премахнете с четчица мъха.

 В дълбока тенджера се слага 2 л вода и докато заври, се обелват, почистват и нарязват на парчета 2 кг дюли. Щом водата кипне, нарязаните парчета се пускат в нея и се оставят да поврят около 10 минути. Изваждат се и се поставят в гевгир, за да се изцедят хубаво.

Когато дюлите са се отцедили напълно, се смилат с блендер или машинка за месо. Сместа се изсипва в тава, към нея се прибавя 1 кг захар и получената смес се разбърква хубаво.

Пече се в предварително загрята фурна, докато цялата течност се изпари и се получи гъста смес. Накрая се добавя лимонтузуто и се разлива в буркани, които се затварят и стерилизират за около пет минути. За разкош може да добавите орехи и по листенце индрише.

Съвет 

Гостите си може да изненадате, като към плато с различни видове сирена прибавите сладко от дюли, други пресни плодове и чаша добре охладено бяло вино. Сладкото може да бъде и перфектно допълнение, ако сте приготвили печена пуйка, патица, агнешко или дивеч за вечеря. 

 

  

Печени дюли със стафиди и орехи 

Необходими продукти:  

дюли - 6 бр.

орехи - 150 г

смлени  захар - 150 г

ванилия - 1 бр.  

стафиди - 100 г

канела - 1/2 ч.л.

яйца - 2 белтъка масло 

Начин на приготвяне: 

Издълбайте средата и семките на дюлите, а след това ги напълнете със смес от орехите, стафидите, захарта, ванилията и канелата.  

Наредете ги в тава, намазана с масло, и ги изпечете в умерено загрята фурна до омекване на дюлите. 

Разбийте на сняг белтъците с 4 с.л. захар, залейте дюлите и ги поръсете със ситно смлени орехи. Върнете във фурната и запечете за малко. Охладете и сервирайте.

 


Пълнени дюли с кайма

Необходими продукти:

4 големи дюли

600 г телешка кайма 

1 глава лук  

3-4 скилидки чесън

1 яйце люти

чушки по желание 

1 кубче телешки бульон  

1/2 връзка  магданоз 

сол на вкус

черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Разполовете дюлите и ги почистете от семките, като издълбаете и малко от месестата част. Бордът на дюлите трябва да е не повече от 1 см. След това ги сварете за 15 минути, докато омекнат леко. През това време смесете каймата с нарязания на ситно лук, магданоз, яйцето, счукания чесън, накълцаната на ситно чушка, сол и черен пипер на вкус. Извадете поомекналите дюли от водата, отцедете ги и ги подредете в тава, покрита с хартия за печене. Напълнете ги с кайма.  Разтворете кубчето бульон в гореща вода и го налейте в тавата. Покрийте с фолио и печете дюлите в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 20 минути. След това махнете фолиото и печете още 15-20 минути. Преди да поднесете дюлите, ги поръсете с магданоз. 

 

Желе от дюли

Необходими продукти: 

Семенници и кори на дюли 

600 грама захар на 1 литър сок

1 пакетче лимонтузу

Начин на приготвяне: 

Заливате семенниците и корите с вода, колкото да ги покрие, и варите на умерен огън, докато омекнат.

Изсипете ги върху тензух и ги оставете да се отцедят. Отмерете получения сок и на всеки литър прибавете 600 г захар. 

Желето се вари на силен огън, като пяната, която образува, се маха. Вари се, докато капка, пусната в чаша със студена вода, падне на дъното, запазвайки формата си.

Преди да се свали от огъня, към желето прибавете лимонтузуто. Докато е още горещо, го сипете в буркани, затворете ги  и ги оставете обърнати с капачките надолу. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?