Безплатна среща с логопед до края на юни

7 от 10 консултирани деца се оказват с разстройства на поведението като в аутистичния спектър

Родители могат да получат безплатна консултация с логопед за детето си в рамките на Дни на отворените врати на Логопедичен и Монтесори център „С-Иввена”. Кампанията е до края на юни, като обхваща и филиалите в Асеновград и Пазарджик. 

 


Правим я вече 12 години, разказва Ивелина Стаменова от центъра. Всяко дете, което идва за първична консултация в рамките на инициативата, се среща безплатно с екип от логопед, психолог и специален педагог. Целта е ранно откриване на проблеми в развитието, което дава възможност и за по-ефективно наваксване на дефицитите. 

 


За съжаление все повече случаи изискват продължителна комплексна терапия, казва Стаменова. Тревожно се увеличават децата с белези на поведението, които ги отнасят към аутистичния спектър - изолираност, липса на визуален контакт, нежелание за общуване. Ако преди 10 г. от 10 консултирани при нас деца 1 имаше този проблем, сега вече са 7 от 10, казва Ивелина Стаменова.

 


Тя  подчертава, че в това число не включва поведенчески проблеми, които имат сходни проявления, но се дължат на грешки във възпитанието в семейството.  Прекомерното застояване на детето пред екраните - на телевизор, смартфон или таблет, води до същата симптоматика като при аутизма, обяснява тя. Тъй наречената допаминова зависимост прави хлапето апатично към света. Привикнало към виртуалния свят, истинският вече му е безинтересен, не може нито да грабне вниманието му, нито да провокира желание да го изследва.

 


Идеята на Дните на отворените врати е колкото може по-рано да се открие проблемът, за да може да се подкрепи адекватно детето и неговото семейство, казва Ивелина Стаменова. В първите кампании идвали деца по на 5-6 г., които още не говорят. На въпроса <210> защо семейството не е потърсило помощ по-рано, родителите  отговаряли, че досега са ги успокоявали: „Ще го израсте”. В момента 80% от случаите, които поемаме, са на деца под 4 години, добавя тя.

 


До момента в рамките на тазгодишната инициатива са консултирани 15 деца. Само за едно срещата със специалистите е била профилактична. Всички останали се нуждаят от дългосрочна терапия. Тя може да продължи повече от 1-2 г. Проблем е, че често семействата не успяват да я проведат докрай, защото не издържат финансово, въпреки опитите ни да работим с партньорски организации, което да намалява част от разходите, казва Стаменова. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?