5 забравени болести се завръщат със страшна сила
- 14:36, 10.08.2023
- 14:58, 10.08.2023
- 3242
- 3
Актуалната здравна картина на Западния свят през 2023 г. е меко казано, стряскаща. Ендемична проказа във Флорида, заплаха от десетки хиляди случаи на морбили в Лондон и сифилис, увеличаващ се с над 50% в Ирландия и Португалия. Има ли риск някои отдавна забравени болести да се завърнат с нова сила през XXI век?
Намаляващите нива на ваксинация в детска възраст, промените в поведението и хранителните навици, разбира се, и изменението на климата допринасят за перфектна атмосфера, при която страшните болести, смятани за отдавна останали в отминала епоха, се завръщат в страни, които не сме вярвали, че могат да се появят пак, пише "Политико".
Като прибавим и факта, че бактериите стават все по-устойчиви на антибиотиците, това пък означава, че едно от най-революционните лекарства за последните 100 години е застрашено.
Докато по-добре финансово осигурените страни са съумели да елиминират много от епидемиите през предходните векове чрез кампании за ваксинация, информиране на обществеността за здравето и въвеждане на ефективни съвременни лекарства, през 21-ви век се наблюдава обрат в събитията. С пандемията COVID-19 и "ерата на глобалното кипене" здравните системи се оказват на заден план в борбата с някои от най-старите и опасни заболявания.
Ето пет древни болести, които се завръщат през XXI век:
Морбили
Морбили е една от най-заразните болести при хората. В миналото се е появявала като епидемия на всеки две-три години и е причинявала смъртта на повече от 2 милиона души. Това се променя, когато бащата на съвременните ваксини Джон Франклин Ендърс създава ваксината. Първата е разрешена за употреба през 1963 г. След това ваксинацията става широко разпространена. Но болестта е толкова заразна, че масовият имунитет трябва да стигне 95 %, за да се спре разпространението <210>.
В днешно време тези стойности не са достигнати, което води до избухване на епидемии в Стария континент. През последните години Обединеното кралство, Гърция, Чешката република и Албания губят статута си на държави без морбили. Само два месеца след началото на 2023 г. в Европейския регион вече има 900 случая на морбили - надхвърляйки общия брой за цялата 2022 година.
Сифилис
Сифилисът е бактериално заболяване, което се предава по полов път. Лекува се с пеницилин, ако се хване навреме. Ако обаче не се улови навреме, се развива на етапи, като първият е безболезнена рана, вторият е обрив с други симптоми като температура или умора, а третият е латентен стадий, при който бактериите остават в организма, но не причиняват проблеми. Последният етап може да настъпи десетилетия след първата инфекция и може да увреди органите и да доведе до фатален край.
В края на XVIII в. се смята, че над един на всеки пет лондончани е имал сифилис до средата на 30-те си години. Агенцията за здравна сигурност на страната отново наблюдава огромни скокове, като броят на случаите през 2022 г. - 8692, е най-големият годишен такъв от 1948 г. насам.
Неангажиращите сексуални контакти са по-лесни отвсякога благодарение на широко разпространените приложения за запознанства. Но не само това е причина за увеличението на случаите. Смята се, че за това нарастване са допринесли и съкращенията на услугите за сексуално здраве. Например 1 милиард паунда са били орязани в Англия.
Подагра
Болестта на кралете се завръща и този път от нея страдат не само кралските персони, които пируват с червено месо и алкохол.
Подаграта е болезнен вид артрит, при който малки кристали се образуват около ставите. Това често се случва на големия пръст на крака. Случаите се увеличават в цял свят, като в САЩ и Канада има най-голямо увеличение на прогнозите за степента на разпространение на подаграта между 1990 и 2017 г.
Предвид факта, че процентът на затлъстяване в Европейския регион не показва признаци на забавяне, изглежда, че болестта на кралете може да не си отиде скоро.
Проказа
Проказата е тежко кожно заболяване, причинено от бактерия, което води до увреждане на нервите и загуба на чувствителност в кожата, очите и носа. Това е нещо, което малко хора, живеещи в западните страни, някога са виждали.
Но, за съжаление, това не се очертава да остане дълго така. Нов доклад за клинични случаи показва, че проказата може да е станала ендемична за Флорида в САЩ. През последното десетилетие броят на регистрираните случаи се е увеличил повече от два пъти в югоизточните щати на САЩ. Въпреки че за увеличаването на случаите се вини именно нездравословният начин на живот, изследователите посочват и неправилното лечение на заболяването като причина за това.
В древността хората с това заболяване са били изпращани на отдалечени острови под карантина, известни като колонии за прокажени. В днешно време болестта може да бъде излекувана с месеци терапия с няколко лекарства, а ранното <210> откриване може да предотврати инвалидизацията.
Малария
Маларията далеч не се смята за болест, която се среща само в тропическите райони на Африка, Азия и Латинска Америка. Тя е вилняла и в блатистите райони на Париж и покрай Темза в Лондон, а в края на XIX в. в Сардиния, Италия, са регистрирани 300 смъртни случая на 100 000 жители. В Европа успяват да я изкоренят чрез мащабна следвоенна програма за пръскане с инсектициди, пресушаване на блатата и медикаментозна терапия.
Нарастването на случаите на други болести, пренасяни от комари, като например денга и вируса на Западен Нил, трябва да се разглежда като предупредителен знак. От другата страна на Атлантическия океан през юни центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ предупредиха за няколко локални случая на малария.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.