3906

15 септември наближава: Шест трика за плавна адаптация в училище

Началото на септември чука на вратата. А това означава, че поредната лятна ваканция си отива и е време да се замислим как се отразява емоционално и психически на деца и тийнейджъри преходът от безгрижието на дългата лятна ваканция към учебния процес.

Със сигурност няма да им е лесно както на тях, така и на родителите им. Защото несъмнено има тревожност от връщането в училище в една част от децата, а за родителите може би дори е по-голяма и понякога те я пренасят върху рожбите си.

1. Психолози съветват адаптацията да започне поне две седмици преди началото на учебната година

Адаптацията към училище е естествен процес, но всяко дете го преживява по различен начин. В рамките на една седмица някои се включват активно в училищния живот, други се затварят в себе си, а трети дори изпадат в депресия, трупат слаби оценки и отсъствия. Това до голяма степен зависи от типа на нервната система, както и от възрастта на ученика.

Процесът на адаптация започва преди началото на занятията и продължава определено време. Ако един възрастен се нуждае от седмица, за да се включи пълноценно в работата след почивка, тогава какво да кажем за едно дете! Често шокът за организма е голям.

2. По-ранно ставане сутрин

Важно е две седмици преди началото на учебната година ние в ролята си на родители да започнем да  въвеждаме чувството за отговорност у детето - най-малкото с по-ранно ставане.

Здравият, пълноценен и дълъг сън е особено важен. Доказано е, че учениците, които спят достатъчно, учат много по-добре и не влизат в конфликт с другите. В никакъв случай не трябва да се пести от сън. Така или иначе, не е удачно децата да стоят до полунощ и да пишат домашни, още по-малко да претоварват нервната си система с телевизионни или компютърни игри преди лягане.

3. Включете някои дребни задължения в дневната програма на ученика

Следващата стъпка е лека-полека да въвеждате някои дребни задължения в дневната програма на ученика - по интереси например или пък нещо, свързано с лична хигиена или домакински задачи. Без натиск и без да се създава тревожност, за да не се издигне стена между детето и вас.

Учениците трябва да се върнат в учебен ритъм. Съответно те ще започнат да лягат по-рано. При по-малките е лесно - събуждаш ги раничко. Но при тийнейджърите всичко трябва да се случва с говорене, тъй като те имат нужда да бъдат зачитани като личности: да ги чуем, за да ни чуят и те. Комуникацията е в основата на отношенията ни с тях.

4. Поддържането на физическа активност не само е от полза за здравето на детето, но му помага по-бързо да се върне към учебния ритъм

Ето защо колкото по-близо е краят на дългата ваканция, толкова повече време трябва да отделите за физическа активност на ученика ви.

Дете, което прекарва много време навън през ваканциите, се адаптира към училище много по-бързо от това, което е прекарало цялото това време седнало пред компютъра и телевизора. Погрижете се детето ви да се разхожда всеки ден на чист въздух, да тича, да играе футбол и като цяло да прекарва времето си активно.

Предимство ще бъде и въвеждането на сутрешна гимнастика, която не само позволява ефективно да се събуди тялото след сън, но и го стимулира да работи ефективно

5. Грижейки се за правилното хранене на детето, вие осигурявате на мозъка му градивните елементи за изграждане на силни и трайни знания

През лятото храненето на подрастващите се променя малко. Поради факта, че навсякъде изобилства от свежи зеленчуци и плодове, в рамките на три месеца детето може да свикне да се ограничава до леки хапвания, често пренебрегвайки закуската (не е изненадващо, ако тя съвпада с часа на обяда).

Тази схема няма да работи през есента. За да не мисли детето ви след първия час за кифла в лавката, препоръчително е да му осигурите възможно най-балансиран режим на хранене.

Освен това стомахът е изключително чувствителен към стресови ситуации. Затова експертите препоръчват да промените режима на хранене на ученика още преди началото на учебната година.

6. Да създадем у децата усещане за сигурност и спокойствие по отношение на училището и учебния процес

Много често родителите сами „програмират” децата си да имат негативни очаквания от училище, защото самите те се притесняват и несъзнателно прехвърлят тези емоции на подрастващите. Освен това - в зависимост от детето и неговия опит - връщането в училище може едновременно да го развълнува и в същото време да го разтревожи - относно ученето, срещата с нови съученици или учители.

Затова е важно да говорите с него за чувствата и очакванията му от новата учебна година и да го подкрепяте.

Ако видите, че детето ви е притеснено и тревожно, важно е да изясните какво го плаши и тревожи. Опитайте се да разберете причините и намерете подходящо решение за намаляване на безпокойството! Стресовите ситуации са по-малко болезнени, ако детето е заобиколено от разбиране и е в нормална семейна среда.

И накрая - помогнете на детето си да запълни последните дни от ваканцията с емоционално наситени, радостни събития! Бъдете внимателни към него през този преходен период и тогава новата учебна година ще започне без разочарование и стрес!

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?