49

Шефът на пловдивските спасители за ужаса в Турция: Подарихме надежда на много хора, успяхме да извадим трима изпод руините!

Готови сме отново да тръгнем, ако се наложи!, каза началникът на сектор "Специализирани оперативни дейности" в Пловдив Петър Петров, който бе заместник-ръководител на българския модул при престоя му в Турция. 



16 души - пловдивски огнеборци и спасители се завърнаха благополучно след 11-дневен престой в Турция. Тяхната мисия, както и на още 61 души от България, бе да спасят колкото се може повече животи, затрупани под бетона след опустошителните земетресения. И тя е изпълнена успешно, по най-добрия възможен начин. 

"Тръгвайки от БЪлгария имахме информация за много разрушения и много пострадали в Турция. Когато пристигнахме установихме, че разрушенията са десетки пъти по-големи от това, което бяхме видяли по телевизията. Много разрушени сгради, много бедстващи и много страдащи хора. Пловдивският екип беше позициониран в град Бесни. Там беше изграден нашият лагер. Издирвахме оцелели съвместно с полски екипи, впоследствие с други международни екипи, претърсвахме рухналите сгради, а в момента, в който се установи наличие на жив човек, започвахме действия по неговото изваждане", разказа Петър Петров. 





Той посочи, че българският екип, заедно с полския и с участието на местни са успели да извадят трима изпод руйните, в това число и дете. "Дадохме надежда на много хора само с това, че бяхме там, с това, че се опитвахме да помогнем по всякакъв начин. Нашата мисия премина повече от успешно", подчерта шефът на сектор "Специализирани оперативни дейности" в Пловдив. 



"Посрещнаха ни с надежда, чакали са ни а пристигнем, за да може да започнем работа на място. Псрещнаха ни изключително ентусиазирани, че сме пристигнали. Както в лагера, така и на терен получахваме непрестанна подкрепа както от местното население, така и от местната власт", каза още Петров. 



Пловдивските спасители и огнеборци никога няма да забравят страданието в очите на хората там. "Имаше хора, които са загубили семействата си под руините, но останаха силни и продължаваха да ни подкрепят, да благодарят, че сме там и се борим. Човешката драма беше навсякъде около нас", разказа спасителят и добави, че за първи път вижда с очите си подобно бедствие и се надява да не се повтаря. "Но сме готови отново да тръгнем, ако това се наложи. Аз съм сигурен, че всички тези момчета, които бяха с мен на терен, ще го направят. Искам да им благодаря, че работихме на място, че работихме добре и се справихме. Помогнахме по най-добрия начин", каза още Петър Петров. 



Той обясни, че са били на терен със специализирани автомобили, приспособени за търсене и спасяване в градска среда.  "Снабден е с различни видове техника - за повдигане на тежки предмети, за разкъртване, имаме краново устройство, с което можем да премествме и да осигуряваме нашата дейност. Освен тези инструменти, разполагаме и с техника, с която можем да локализираме наличието на жив хора под руйните. Единият от уредите засича електромагнитните вълни, които се получават при работата на сърцето на човек. Освен тези, благодарение на колегите от останалите дирекции разполагахме с термокамера и геофон, с които успяваме да засечем движение и вибрации под руйните. Реално без подобни уреди няма как да установим наличието на жив човек. Заставайки пред една разрушена сграда, това, което виждаме е един бетон", посочи Петров. 



Шефът на сектор СОД разказа още, че в лагера са били осигурени всички небходими битови условия, също възможност за отдих. "Екипът беше разделен на две части, за да има време за почивка. Беше динамично и при необходимост екипите работеха повече часове. Заминахме с напълно оборудван полеви лагер, с баня, с тоалетна. 



Петров добави, че спасителите и огнеборците на терен са имали възможност да поддържат постоянна връзка със семействата си в България. "Семействата ни изпратиха с пожелание да се върнем живи и здрави. През цялото време поддържахме връзка с тях, защото, разбира се, се притесняваха нещо да не ни се случи. Но се завърхнахме благополучно при тях", коментира той. 

Пловдивските огнеборци и спасители все още са в плен на емоциите от преживяното на терен за всички общо 11 дни. Осигурена им е възможност за оказване на помощ от психолог, ако някой се нуждае от такава след завръщане от мисията в Турция. 

снимки от Наташа Манева

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?