4020

Фестивалът „Ние сме децата на реката“ отвори нова страница за бъдещето на Пловдив ВИДЕО

Детският фестивал “Ние сме децата на реката” вдъхна живот на южния бряг на река Марица в Пловдив. Събитието посрещна десетки пловдивчани и гости на града с богата програма от  работилници, спорт, семинари и развлекателни дейности, фокусирани върху екологичния градски живот. 


Пилотното издание на фестивала се проведе в съботния ден, като в рамките на няколко часа отвори нова страница за бъдещето на града под тепетата. Събитието бе организирано от фондация „InBetween”, като част от програмата „Зелена Култура – Зелен Град“  на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“, и се осъществи с подкрепата на Община Пловдив, район „Централен“, Фондация „Пловдив 2019“ и Булекопак АД. 

„Изключително развълнувана съм. Подготвяме това събитие от доста време и се радвам много на цялата посещаемост и съпричастност на хората към идеята и концепцията на събитието. А основната идея бе да приобщим река Марица към общностите и тя да стане място, където се събираме, където прекарваме време със семейството и децата“, каза пред „Марица“ основателят на фондация „InBetween” и организатор на фестивала Мира Мохсен. 

Основна част от събитието бе така нареченото “Дърво на желанията”, което е изработено изцяло от рециклирани материали и бе поставено с мисия - да събере мечтите за по-зелен град на малки и големи. 

„Идеята на дървото е да събере желанията на посетителите, които после да оформим и да входираме в Общината. Целта е да се повдигне обществено обсъждане и диалог за това какво искат пловдивчани в зелените пространства в района на река Марица, и въобще в градската среда“, обясни Мира Мохсен.  Тя добави, че вече е готова с концепцията за следващото издание на фестивала през идната 2025 г. „Ще се проведе пак по бреговете на река Марица, като се надявам, че всяко следващо издание ще надгражда предходното“, посочи организаторката. 



Програмата на фестивала продължи повече от шест часа, като предостави интересни преживявания и изненади за всички присъстващи, в това число работилници за изкуство, музикални изпълнения, спортни активности, йога и образователно-дискусионни панели. Стартът бе даден с кратки изявления и Да Дао демонстрация от сцена. 12-годишният Дамян изуми всички с впечатляващ Drum session от сцената. Той бе и най-малкият участник, който напрви уъркшоп и демонстрира на посетителите как се свири на различни ударни музикални инструменти. 

Пред „Марица“ Дамян сподели, че се занимава с барабани от първи клас. Запалил се след като придружил майка си на уроци по африкански инструменти. Преподавателят давал уроци и по барабани, като се записал. 

„Бих искал музиката ми да стигне извън пределите на България“, каза Дамян в отговор на въпрос за какво мечтае. 

Част от програмата на фестивала „Ние сме децата на реката“ бяха изпълнителката Амира, Театър Зазу, поп и джаз дуо Николай Иванов и Людмил Хризанов, както и група „Freija“.  

Децата и техните родители се забавляваха със зелен куест с награди от Булекопак, с интересни лекции и дискусии като „Тайните на взаимодействието между микробиома, имунната система и факторите на околната среда“, както и с първа и единствена по рода си открита бойна тренировка насред булевард „Марица“-юг. Десетки се включиха в работилници за рисуване и в екологична такава. 

Пилотното издание на събитието провокира огромен интерес, а мнозина коментираха, че не са виждали брега на река Марица толкова жив, пъстър и пълен с енергия. 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?