УМБАЛ „Свети Георги” чества 140 години от основането си

На форума под надслов „140 години, посветени на здравето” най-голямото и най-старото лечебно заведение в страната ще представи развитието си през годините

 

140 години от основаването си ще отбележи с тържествен форум на 17 юни най-голямата болница в България – УМБАЛ „Свети Георги” в Пловдив. Основана на мястото на лазарета от Руско-турската освободителна война, който се е помещавал в три бараки с 30 легла в местността под Хълма на доблестта (Джендем тепе), тя започва своето летоброенето като пърата българска гражданска болница на 1 май 1879 г. На тази дата, по силата на Берлинския договор, руските войски напускат пределите на Източна Румелия и болницата с цялото имущество и инструментариум е предадена на новосъздаденото дружество „Св. Пантелеймон“.

 

Днес УМБАЛ „Свети Георги“ е най-голямата болница в страната, разполага с 1536 легла и 2694 души персонал, от които 653 са лекари, а 925 са специалисти по здравни грижи. В последните години средният годишен брой на болните, които се хоспитализират за активно лечение, надхвърля 80 000. В клиниките и отделенията на болницата се оказва денонощно спешна и неотложна амбулаторна, стационарна и консултативна помощ при заболявания и травми и лечение на населението от Южен Централен регион на България, включващ пет административни области: Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Хасково и Смолян, разказа изпълнителният директор на болницата проф. д-р Карен Джамбазов.

 

Форумът с принос към науката и здравеопазването, с който ще се отбележи юбилеят, е под надслов „140 години, посветени на здравето” и ще се проведе на 17 юни, понеделник, в Драматичен театър „Н. О. Масалитинов” от 18:30 ч. На него ще присъстват представители на държавната власт, духовeнството, много здравни и обществени институции, лечебни заведения от града и страната, партньори и съмишленици на УМБАЛ „Свети Георги“.

 

Пред присъстващите с технологията на 3D мапинга ще бъде представена историята на най-голямата и най-стара болница в страната – от основаването й до наши дни. Всички мащабни постижения и нови проекти, вкл. и дарителската кампания „Най-доброто за нашите деца и онкоболни” за построяване на нов детски и онкохематологичен комплекс, в който да се преместят Клиниката по педиатрия, Клиниката по медицинска онкология и Клиниката по клинична хематология. За празничната атмосфера на годишната ще допринесат с изпълненията си цигуларката Йолина Чолакова, певците Мариан Маринов и Невена Цонева и група „Фор меджик”.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
намръщенЪ

намръщенЪ

15.06.2019 | 15:21

Така написано си е чиста проба невярно. Като болница може да е на 140години. Трябваше да се уточни, че Университетска става след 1945г., когато е създаден Пловдивски Държавен Университет(ПДУ, а не сегашното ПУ), 5 години по-сетне разделен на ВМИ и ВСИ. Изяснявайте се повече и по-точно, когато уточнявате имена и дати

Отговори
0 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?