Тръмп "под обстрел" в САЩ заради срещата с Путин

Американският президент Доналд Тръмп бе посрещнат от вълна от критики в САЩ, след като защити Русия срещу обвиненията, че страната се е намесила в изборите през 2016 г., пише BBC.

На срещата на високо равнище с руския президент Владимир Путин във Финландия, Тръмп отрече твърденията на американските разузнавателни служби като заяви, че Русия няма причина да се намесва.

Все пак директорът на националното разузнаване на САЩ Дан Коутс потвърди оценката на разузнавателната общност, че Русия се е намесила в изборите в САЩ през 2016 г.

Коутс каза, че ролята на американското разузнаване е да осигурява "най-добрата информация и оценки, основани на факти, на президента и на политиците".

"Ние бяхме ясни в оценките си за руска намеса в изборите през 2016 г. и последвалите ги събития, за трайните усилия да бъде подкопана нашата демокрация. Ще продължим да даваме точна и обективна разузнавателна информация в подкрепа на националната ни сигурност", подчерта той.

А председателят на Камарата на представителите Пол Райън заяви, че Тръмп "трябва да разбере, че Русия не е наш съюзник“.

Републиканският сенатор Джон Маккейн определи думите на американския президент като "позорно изпълнение“.

От своя страна Путин отрече страната му да се е намесвала.

Американският и руският президенти около два часа разговаряха вчера при затворени врата във финландската столица Хелзинки.

Какво заяви президентът Тръмп?

На пресконференция след срещата на върха той бе попитан дали вярва на собствените си разузнавателни служби или на руския президент, когато става въпрос за твърдения за намеса в президентските избори.

"Президентът Путин каза, че Русия не стои зад това. Не виждам никаква причина, поради която страната да го прави“, отговори той.

Американският държавен глава също така обвини за слабите отношения с Русия предишните американски администрации, а не руските действия.

През 2016 г. разузнавателните служби на САЩ направиха заключението, че Русия е наклонила везните в ущърб на Хилари Клинтън при американските избори чрез серия от кибератаки и фалшиви новини, разпространени в социалните мрежи.

На това обаче Тръмп отговори, че "има голямо доверие в моите хора по разузнаването“.

Каква беше реакцията на САЩ?

Бившият директор на ФБР Джеймс Коми осъди отношението на Тръмп към Путин. Той написа в Тwitter, че Тръмп е застанал на чужда земя до Путин и е "отказал да подкрепи собствената си страна". Коми нарече Путин "лъжец и гангстер, способен да убива".

"Патриотите трябва да се изправят и да отхвърлят поведението на този президент", смята бившият шеф на ФБР. Той стана отявлен критик на Тръмп, след като бе уволнен от него през май 2017 г. и в мемоарите си го нарече "морално негоден" да бъде президент.

Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл подкрепи заключението на американското разузнаване, че Русия се е намесила в изборите в САЩ през 2016 г., въпреки изявленията на Тръмп.

Бившият вицепрезидент-демократ Джо Байдън каза, че пресконференцията на Тръмп с Путин е под достойнството на президентския пост.

"Думите на Тръмп не изразяват онова, което мислят американците и това, което сме ние", каза Байдън, за когото се твърди, че обмисля да се кандидатира за Белия дом през 2020 г. Той прикани американците да "си кажат думата" и да покажат, че "ние вярваме в демокрацията, а не в диктатурата".

Сенаторът републиканец Боб Коркър, председател на сенатската комисия по външните работи, каза, че поведението на Тръмп на срещата с Путин "не е добър момент" за страната. Според Коркър няма съмнение, че Русия се е намесила в изборите в САЩ.

Лидерът на демократите в Сената на САЩ Чък Шумър нарече изявленията на Тръмп "безсмислени, опасни и слаби". Според него те са показали, че "Тръмп поставя себе си над нашата страна".

"Никога в историята на страната един американски президент не е подкрепял наш враг по начина, по който Тръмп подкрепи Путин", каза той.

Бившият директор на ЦРУ Джон Бренан нарече изявленията на Тръмп "предателство".

"Поведението на Тръмп на пресконференцията в Хелзинки далеч надхвърля рамките на особено тежките престъпления. Това беше предателство. Изказванията на Тръмп бяха не само идиотски, той е изцяло под контрола на Путин. Къде сте, патриоти републиканци", попита риторично Бренан.

А според бившия директор на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, който говори по Си Ен Ен, Тръмп "призна своето поражение пред Путин".

Сенаторът републиканец Линдзи Греъм, цитиран от Ройтерс, каза, че в Хелзинки Тръмп е изпратил на Москва сигнал за "слабост".

"Това бе пропусната възможност от президента Тръмп да стовари върху Русия отговорността за намесата в изборите през 2016 г... Отговорът, даден от Тръмп, ще бъде сметнат от Русия за знак за слабост и ще създаде повече проблеми, отколкото решава", посочи той. Греъм дори препоръча на Тръмп да провери дали в подарената му от Путин днес футболна топка, която бе официалната, с която се играха мачовете на току-що завършилото световно първенство в Русия, не са поставени подслушващи устройства. Той посъветва президента да не внася топката в Белия дом.

Друг сенатор републиканец - Джеф Флейк, нарече в Туитър думите на Тръмп "позорни". "Никога не съм си помислял, че ще дочакам деня, когато нашият американски президент ще застане на една сцена с руския президент и ще обвини САЩ за руската агресия.

Междувременно вицепрезидентът Майк Пенс в речта си пред Търговското министерство на САЩ защити и похвали президента Тръмп.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?