Две трети от пловдивчани редовно пас на местните избори
- 11:30, 08.11.2023
- 935
- 12
И победителите, и победените отчетоха ниската избирателна активност на местните избори. В Пловдив тя се оказа най-ниската от 20 години насам. При 282 253 пълнолетни граждани според данните на ГРАО до урните на първия тур отидоха 98 544-ма (34,91%), на балотажа - само 68 965 пловдивчани. Костадин Димитров е избран за кмет с 37 041 гласа, проф. Ивайло Старибратов е подкрепен от 28 511 души, останалите 2849 са отбелязали, че не подкрепят никого.
Различни са причините за тази пасивност - една категория граждани не харесват нито един от кандидатите, макар че този път те бяха цели 18, други не ги познават, трети не вярват, че техният глас може да промени живота им. „Нищо няма да направят, но трябва да се гласува”, призна възрастна жена в един от изборните дни, едва стигнала с бастун до урната.
Парадоксалното е, че на местните избори като правило активността е по-ниска, отколкото за държавната власт, въпреки че именно от кмета на общината, кмета на района и общинските съветници зависи в значителна степен дали ще има редовен градски транспорт, улиците дали са без дупки, има ли улично осветление и места в детските градини, както и поддържани зелени площи. Община Пловдив и районните кметства издават стотици документи, включително разрешение за строеж на къща или гараж, място за търговия, те определят местните данъци и такси.
Другият парадокс е, че Пловдив видимо се разширява, градът се разраства, от други области се стичат да живеят и да работят под тепетата, но броят на избирателите намалява. За 20 г. гражданите с право на глас под тепетата са се смалили с 20 520, ако съдим по избирателните списъци - през 2003 г. избирателите бяха 302 773, през 2023-та - 282 253.
През 2003 г. на балотажа д-р Иван Чомаков беше избран за втори мандат с 52 061 гласа срещу Захари Георгиев от БСП, получил подкрепата на 48 816 пловдивчани. Четири години по-късно Славчо Атанасов, издигнат от ВМРО и подкрепен от ГЕРБ, стана кмет на първия тур с 59 143 гласа, преборвайки останалите 12 кандидати. Избирателната активност в Пловдив тогава беше 38,10%.
През 2011 г. избирателните списъци „олекнаха” до 290 474 граждани, а едновременно и повече хора бяха пуснали бюлетини. На втория тур за Иван Тотев гласуваха 70 671 пловдивчани, за Славчо Атанасов - 68 533. Общо 142 580 дадоха своя вот в оспорваната битка.
След четири години Тотев спечели втория си мандат при по-ниска активност - 34,61% на първия тур и 40,83% на втория.
Здравко Димитров се състезаваше през 2019 година с още 13 кандидати. На първия тур от 286 859 граждани по избирателните списъци за кмет гласуваха 113 448, или 39,55%. На балотажа активността спадна до 28,91%, или бюлетини са пуснали общо 82 917 пловдивчани. Здравко Димитров беше избран за кмет с подкрепата на 45 887 избиратели. Славчо Атанасов го подкрепиха 31 161. Други 3747 избиратели отидоха до урните само за да отбележат черно на бяло, че не подкрепят никого.
Иван Стоянов: Хората се измориха да ходят до урните
Според Иван Стоянов, бивш кмет на район „Източен”, сега общински съветник от ГЕРБ, в Пловдив няма особена разлика в избирателната активност през 2019 г. и сега.
„Сравнявам по резултатите в „Източен”. На първия тур преди четири години са гласували малко над 14 000 жители на района, а на последните местни избори - над 12 000. На втория тур, когато като правило активността е по-ниска, съотношението беше абсолютно еднакво - по 7000 гласоподаватели са пуснали бюлетини. В район „Източен” на всички избори активността е най-ниска, и особено в „Столипиново”, в сравнение с другите райони на Пловдив и това се отразява върху цялостната картина в града”, коментира Иван Стоянов. В „Столипиново” по постоянен адрес са регистрирани 32 000 души.
Другата причина, която той посочва, е, че хората са изморени от честите избори през последните три години. „И може би много от гражданите се отвратиха от негативната кампания. Дори ПП - ДБ и проф. Ивайло Старибратов, които бяха декларирали коректен тон, в последната седмица бяха станали агресивни. Това отблъсква избирателите. Има още една причина - в изминалия мандат постоянно се правеха коментари как общинските съветници спъват работата на Община Пловдив. При такива внушения как хората да имат желание да гласуват”, изброи Иван Стоянов.
Юрий Асланов, социолог: Апатията е присъда за участниците във властта
Тази тенденция за спад в избирателната активност от 3 години насам е постоянна и трайна и отсега може да се каже, че тя ще продължи, ако не се промени нещо съществено в правенето на политика. А такива знаци не се подават от политическия елит, за съжаление.
Това заяви пред радио „Фокус“ социологът Юрий Асланов. По думите му, ниската активност е присъдата на хората за всичко онова, което правят политиците на национално ниво, по-малко на местно, но и на местно ниво вече виждаме тази апатия да взема академични размери.
Юрий Асланов изрази мнението си, че обществото е дълбоко разделено, като част от причините са политиците с техните действия, които отдалечават хората от институциите, от държавността. Според социолога разделението вече е на ниво политици - народ. "Това е много опасно състояние на обществото. За съжаление, няма симптоми, че то може да бъде прекратено като тенденция, то ще продължи, защото основната причина е, че политиците подмениха разговора с хората с някаква разправия помежду си. Те вече не се опитват да говорят на хората. Имат нещо, за което спорят помежду си, и проблемите на хората не ги касаят.“
Владимир Славенски, общински съветник от ПП-ДБ: Сглобката демотивира част от избирателите
Избирателната активност е ниска, защото хората са загубили доверие в политическите процеси. Това е мнението на Владимир Славенски, общински съветник в Пловдив от "Продължаваме промяната - Демократична България".
„През последните години шест пъти се провеждаха избори и това намали желанието на хората да гласуват. Може би донякъде негативно на избирателната активност се отрази и фактът, че в държавата се сформира така наречената некоалиция между ПП - ДБ и ГЕРБ. Това демотивира част от нашите избиратели, както и от електората на ГЕРБ”, посочи Владимир Славенски.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.