4232

Сервират кафе с бонус - късметче с лика на кандидат-депутат

Спим час повече преди вота, сух режим още от 6 часа сутринта

Сядаш в заведение, поръчаш кафе и ти го сервират с късметче с лика на кандидат за народен представител и номер на бюлетина. Това е един от малкото сигнали, получен в 16-а РИК - Пловдив от гражданка, възмутена от оригиналния начин на обслужването с бонус.

Според решението на Районната избирателна комисия в случая няма нарушение, защото по закон предизборната агитация може да се води навсякъде, с изключение на деня за размисъл, който е утре, и в деня на вота, 27 октомври, обясни председателят на 16-а РИК Калоян Сухоруков. Тогава можем публично да коментираме темата само на пейката пред блока.

Седмите поредни избори за парламент, които се провеждат през последните три години и половина, започват, както обикновено, в 7 часа сутринта.

Заради смяната на часовото време в неделя

ще се чувстваме така, сякаш сме спали с един час повече. Който е планирал в този ден дълга разходка или работа извън града, може да пусне бюлетина по-късно, защото секциите ще бъдат отворени до 20 часа вечерта. 

В Пловдив за 51-вото Народно събрание се борят 28 партии и коалиции, издигнали общо 282-ма кандидати за депутати за 12 места, или за всяко място се състезават почти по 24 мераклии за държавната власт. На предишните извънредни избори през юни бяха регистрирани 361 кандидати. Броят им е намален от самите партийни централи, тъй като резултатите през последните години сочат, че четирима депутати е максималният брой, който може да вкара в парламента от Пловдив една политическа формация. А преференциите, достатъчни за изместване на фаворит от челните позиции в листата, се броят на пръстите.

 

Машинният вот отнема две, максимум три минути
Снимка от Наташа Манева


Според предварителните данни на ГРАО във втория град в страната

право на глас имат  306 463 души, в Пловдивска област - 287 618,

като те могат да се коригират и да се допълват до края на изборния ден спрямо броя на желаещите да дадат своя вот и задължителната уседналост на територията на общината. 

Огромна армия е ангажирана за провеждането на изборите за 51-вото Народно събрание. В секционните комисии (СИК) в Пловдив са назначени над 4150 души, отделно още преди месец е сформирана Районна избирателна комисия от 17 членове, предимно опитни юристи и математици. Пловдивчани ще гласуват в 459 секции, отделно са разкрити 3 подвижни за хора с тежки увреждания и 10 - в здравни и специализирани заведения. През юни мобилните секции бяха 4, което означава, че има по-малко желание сред инвалиди да им носят урната вкъщи. Комисиите са предимно 9-членни, но има и по 7 членове. За инвалиди, които трудно се придвижват до урните, има и друга услуга - специализирани микробуси на Община Пловдив, които ще превозват желаещите до изборните помещения и ще ги връщат обратно, напълно безплатно и по заявка.

Бюлетините пристигнаха тази седмица и се съхраняват в запечатани помещения. Чувалите с книжата ще се раздават утре на представителите на СИК, които имат задължението да ги занесат в секциите със специално организирани от Общината автобуси и с полицейска охрана. Утре пристигат и машините, като машинно гласуване ще има във всички секции, с изключение на две в "Тракия", защото там броят на избирателите е под 300. 

Образците на бюлетините ще бъдат окачени в коридорите пред секциите, за да може всеки да види още веднъж какво представляват. От РИК напомнят, че името на партията или коалицията се отбелязва задължително в квадратчето от лявата страна със знак "Х" или "V". Преференцията за кандидат-депутат е в кръгчето вдясно и се маркира по желание.

Ако отбележиш само преференцията, вотът ще се счита за невалиден

На бюлетината се поставя печат, преди да се гласува, след това - втори. В хартиената бюлетина може да се ползва само синя химикалка, оставена зад паравана. Отбелязването на кандидат с черна или червена химикалка прави бюлетината недействителна.

Машинният вот този път е още по-лесен в сравнение с последните избори, които бяха 2 в 1 - за 50-о НС и Европейски парламент. Взимаш пластиката, слагаш я като в банкомата, намираш номера в бюлетината, маркираш, потвърждаваш и я получаваш попълнена. Цялата процедура отнема не повече от 2, максимум 3 минути.

По традиция в изборния ден е в сила „сух режим“ - от 6  до 20 часа се въвежда забрана за сервиране и продажба на алкохол в заведения и търговски обекти, с изключение на предварително планирани тържества, например сватби, за които няма табу.  

 

Четири района с променени секции заради ремонти

От Община Пловдив препоръчват на гражданите да проверят предварително къде ще гласуват, защото в четири района - „Централен“, „Западен“, „Северен“ и „Южен“, част от адресите са променени заради ремонти на училищни сгради. Публикуван е и списък.

В район „Централен“:  

• Поради продължаващи ремонтни дейности в ОУ "Екзарх Антим I“ избирателни секции №009, 010, 011, 014 и 015 са с място за гласуване Техникум по дървообработване на ул. „Гладстон“ №70.

• Избирателите от секции №037, 038, 039, 040, 041 и 042, които дългогодишно гласуваха в Професионалната гимназия по електротехника и електроника, отново, както и на 09.06.2023 г., ще гласуват в ОУ „Кочо Честеменски“ на ул. Севастопол №28.

 район „Западен“:

• След приключилия ремонт в ОУ „Елин Пелин“ избирателите от секции №001, 002, 003, 004, 005 ще гласуват в ОУ „Елин Пелин“ на ул. „Ген. Колев“ №42.

В район „Северен“:

Поради продължаващи и към настоящия момент ремонтни дейности в СУ „Пейо Кр. Яворов“: 

• Избирателни секции №009, 010, 011, 012, 013 са с място за гласуване ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ на ул. ”Вук Караджич” №13А.

• Избирателни секции №017, 018, 019, 020 ще гласуват в ОУ „Райна Княгиня“ на ул. ”Полк. Сава Муткуров” №40.

• Избирателни секции №021, 066, 067 и 068 са с място за гласуване НУ „Христо Ботев“ на ул. ”Зайчар” №7.

В район „Южен“:

• Избирателите в секции с №014, 015, 016, 017, 018 и 019, които на 9 юни гласуваха в СУ „Братя Миладинови“, на изборите на 27 октомври ще гласуват в НУ „Климент Охридски“ на ул. “Прилеп“ №2.

 

Над хиляда полицаи накрак в изборния ден

Повече от 1000 униформени ще се грижат за нормалното протичане на изборния ден в Пловдив и областта. Предварително е направено охранително и противопожарно обследване на всички секции. Бюлетините и изборните материали са поставени под постоянно полицейско наблюдение и охрана. Физическа охрана е осигурена и за всички избирателни секции и подвижни избирателни кутии за хора с трайни увреждания, които не могат да упражнят избирателното си право в изборно помещение.

В събота под полицейски ескорт ще бъдат транспортирани машините за гласуване до съответните секционни избирателни комисии. Същия ден ще бъде поета и външната охрана на местата за гласуване до приключване на изборите в неделя. В деня на вота полицаите ще бъдат разположени извън изборните помещения, като в тях няма да допускат въоръжени лица или носещи опасни предмети. Забранява се използването на мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника за заснемане на начина на гласуване. При необходимост служителите на реда ще оказват съдействие само с изрично писмено поискване от председателите на секционните комисии. 

След приключване на изборния ден е създадена организация за охрана на изборните материали и документация и членовете на секционните избирателни комисии при придвижването им от изборните места към общинските комисии. 

В Дирекцията на полицията е сформиран оперативен щаб, който да ръководи и координира работата по сигнали за купен вот и други изборни нарушения.

Автор: Тони Михайлов

Две трети от пловдивчани загърбиха изборите през юни

Нямаше опашка от желаещи да гласуват

На  последните извънредни избори за парламент  активността сред гласоподавателите в Пловдив удари дъното от началото на демокрацията. До урните от 303 262 граждани, включени в списъците, на 9 юни до 20 часа по данни на ЦИК бяха отишли  98 730 пловдивчани, или 32,53% от имащите право на вот. Вяло започна и изборният ден - с 5,75 % в 9 часа сутринта.

Най-много желаещи да пуснат бюлетина имаше  в район Централен”, най-малко - в „Източен”. В страната средната активност беше 34,41%. ЦИК отчете 2 147 735 действителни  хартиени и машинни бюлетини при малко над 6 млн. избиратели.  „Не подкрепям никой” са отбелязали 63 915 граждани. 

От 12-те депутатски места, определени за Пловдив в 50-ото НС, ГЕРБ ​- СДС получи 4, ПП ​- ДБ ​- 3, „Възраждане” ​- 2, БСП, „Възраждане” и „Величие” - по 1 мандат.

Политолози имат различни прогнози по темата дали този път избирателите ще хукнат в неделя към урните, или отново ще ги загърбят, уморени от безсмисления маратон. Едни очакват повече хора да упражнят конституционното си право, други са на мнение, че на 27 октомври ще отчетем още по-голяма апатия. 

Жалват се на РИК за руското знаме на билборд

Предизборната кампания протича кротко, единици са и сигналите до 16-а РИК в Пловдив за нарушения. В последните дни преди вота са подадени две оплаквания и с решение на РИК те са отхвърлени като неоснователни. Освен кафето, сервирано с късметче  - портрета на кандидат за депутат, в едно от местните заведения, двама граждани са протестирали и по повод на билборда на бул. „Цар Борис III Обединител“, който съдържа елементи от руския национален флаг.

При извършена от РИК проверка е установено, че действително на посоченото място е монтиран агитационен билборд на КП „БСП - Обединена левица“. Графично на агитационния материал е използвано стилизирано изображение на ръкостискане между две ръце, като едната е с цветовете на българския национален флаг, а другата - с този на знамето на Руската федерация. От РИК обаче са преценили, че в случая не става въпрос за ползване на българското национално знаме или на чужда държава, затова са отхвърлили искането. 

Оцени новината

Оцени новината
3.8/5 от 4 оценки
3.8/5 от 4 оценки

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?