49

Проф. Христо Даскалов: Има как да ядем безопасни храни, произведени от български фермери!

Инфлацията, войната в Украйна и цените на енергоносителите станаха водещите теми за последната година. На този фон особено отчетливо се очертава кризата с цените на храните. Земеделие, преработвателна промишленост и търговия на едро и дребно с храни са логично свързани едни с други. По-високите цени са ярък израз на грешната политика водена много последователно от юли 2001 г. и досега. Ако някой политик от т.н. „статукво“, олицетворявано от ГЕРБ, ДПС и БСП се опитва да ви убеждава, че земеделието в България е плод на някакво стихийно решение или процес – НЕ МУ ВЯРВАЙТЕ! 

Монополизмът в земеделието, неговата концентрация от латифундистки тип бяха много целенасочено и последователно наложени от правителството на НДСВ и ДПС, продължени от Тройната коалиция и след това творчески доразвити от трите правителства на ББ и кратковременното на Орешарски! Разбираме, че основния ни опонент ще прави среща със земеделците да им обяснява, как ще подкрепя малките и средните земеделски производители и България ще плува в българско мляко, месо, плодове и зеленчуци на поносими цени и добро качество. Не е ли редно, ако има истински земеделци, независими от ГЕРБ, ДПС и БСП на тази среща да попитат защо 22 години (стартирайки от лятото на 2001 г.!!!) беше провеждана политика на ликвидиране, обезверяване и даже физическо мачкане на селските стопани, а сега обърнаха публичното си говорене?

Аз знам само, че вълкът козината си мени, но нрава не!!!

За да произвеждаш евтино прясно краве, овче, биволско или козе мляко ти трябват на първо място евтини фуражи, достъпни пасища или ливади! Колко са реалните животновъдни ферми, имащи достатъчно наета или собствена земя за да си произведат необходимото количество зърнени фуражи (а те са основната съставка на всеки концентриран фураж!!!) на себестойност от които да си произведат крайния фураж за изхранване на животните и да имаш добър стопански резултат накрая? Сега българските животновъди купуват скъпи фуражи, произведени от житни култури, закупени по борсови цени, а не по себестойност?

Колко са хората, които знаят средната себестойност на кг фуражна пшеница, царевица, ечемик или овес, и да я съпоставят с борсовата продажна цена на нашите зърнопроизводители? Не ми е удобно да я напиша, но разликата е много, много голяма! И пак да попитам, кога със скъпи фуражи свиневъдите, птицевъдите, говедовъдите и т.н. ще произведат евтина и конкурентна продукция за нашия и външния пазар? 

В програмата си нашата коалиция ПП-ДБ залага задоволяването на продоволствените нужди на населението с произведени в България качествени, разнообразни и чисти храни като основен приоритет, и важна част от националната сигурност на страната. България традиционно е била важен износител на храни в региона и извън него. Но лобистки и недомислени политики през последните десетилетия доведоха страната до състояние, при което, голямото количество от необходимото месо, мляко, плодове, зеленчуци, риба и други суровини за преработка в храни да са произведени извън България. Една от най-важните причини за високите цени на храните днес е именно високото ниво на внос и недостига на българско производство на конкурентни цени и качество.

Българските земеделски стопани и производители на храни, реално живеещи в селските райони, следва да са приоритет на българската държава, защото те са реална гаранция за развиващи се български села и малки общински центрове. Земеделието и производството на български храни следва да бъдат превърнати в динамичен и конкурентен сектор от българската икономика чрез:

-        Намаляване на разходите за транспорт и съхранение;

-        Модернизиране на производството във фермите и в хранителните предприятия;

-        Устойчиво производство на разнообразна и достатъчна първична продукция;

-        Повече субсидии за малки и средни производители на мляко, месо, риба, плодове и зеленчуци;

-        Коопериране и организиране на събирателни тържища и фермерски пазари;

-        Подобряване на контрола по границите и спиране на вноса на плодове и зеленчуци, които не отговарят на изискванията за безопасност на храните;

-        Равен достъп до конкурентен и честен пазар на всички производители на храни;

-        Инвестиции в поливни системи и увеличаване на поливните площи;

-        Развитие на аграрната наука и образование;

-        Укрепване на ролята на микро, малки и средните стопани и преработватели, вкл. чрез осигуряване на достъп до местни пазари.

Тези стъпки към успеха на българското земеделие и развитието на селските райони са формулирани преди 20-25 години, и тотално пренебрегнати от тези политически партии и кръговете зад тях, които сега се канят да спасяват българските земеделци и земеделско производство.

Купуването и продаването на гласове са престъпления!

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 6 оценки
5/5 от 6 оценки

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?