Здравен COVID пропуск вместо масово затваряне

Вече 14 страни в ЕС последваха примера на Франция и Италия

Нова грижа се отвори за всички българи, които се стягат за ваканция или екскурзия в чужбина. Те трябва да си осигурят здравен пропуск, който играе ролята на ковид паспорт в повече от половината страни в Европа.  Наричат го Safe pass, CovidCheck, Coronapas, Safe Covid Ticket или Green pass и без него не е възможно да се влезе в заведение, да се отиде на басейн или театър и дори да се пазарува в магазин.

Здравният пропуск е нещо съвсем различно от европейския COVID-19 сертификат, за чието въвеждане страните от ЕС се споразумяха. Неговото  основно предназначение е именно за пресичане на границите по време на пандемията. Почти едновременно с него в някои страни, а в други с надигането на новия бум на заразата обаче започнаха да въвеждат и  здравните пропуски. За повечето местни власти това е начин да насърчат ваксинирането преди очакваната със страх четвърта делта вълна на коронавируса и да се опитат да ограничат разпространението <210>. В много държави се смята, че здравният пропуск е по-добър вариант за борба с пандемията от драстично затягане на мерките.

 Въвеждането на ковид пропуска срещна голям отпор в повечето страни, където беше въведен. 

Във Франция 240 000 недоволни излязоха на улицата миналата събота, защото новият документ нарушавал основни граждански права.

В Италия пък възмутените от ковид пропуска сложиха жълти звезди на реверите си с надпис "Те ни искат така" и "Неваксиниран". Така въведеният от нацистите знак за евреите сега стана символ на гражданското недоволството от новите зeлени пропуски, с които от миналия петък властите регулират посещенията на обществени места.

Новият ред се превръща в най-голям проблем за хората, които са твърдо решени да не се имунизират. Те трябва да представят отрицателни тестове, чиито резултати обаче са валидни само за ограничено време. Посещенията на кино, ресторант, музей или концерт трябва да се планират така, че да попаднат в този срок.

Много туроператори вече съветват туристите да си правят тест след пристигане в избраната дестинация, за да може да се получи местния здравен пропуск за събирания и посещения на обществени места.

Какво представлява здравният пропуск?

Най-често наричат документа пропуск, тъй като той осигурява достъп до публични събирания, заведения и културни събития. На практика той  доказва ваксинация срещу COVID-19, удостоверение за възстановяване от заболяването или за отрицателен тест. В зависимост от страната, той е валиден след пълна ваксинация, какъвто е случаят във Франция (7 дни след втората инжекция за двудозовите дози), или след направена първа доза ваксина, както е в Италия.

Неваксинираните трябва да представят резултата от отрицателен PCR или антигенен тест, направен между 48 и 72 часа (в различните държави и за видовете тестове валидността варира).

За преболедувалите позитивният тест също се признава в различни срокове. Някъде искат да са минали поне 11 дни от позитивирането му, другаде гледат да не е по-стар от 6 месеца. За разлика от европейския сертификат, този документ най-често няма QR код за проверка, но много държави вече имат електронно здравеопазване и пропускът може да се провери в базата данни.

По данни на изданието "Шенген инфо" в момента 16 европейски държави изискват документ за здравен статус по отношение на COVID-19 за присъствие на обществени места.

Къде не можем да отидем без здравен пропуск 

Здравният пропуск беше въведен първо във Франция, където е в сила със закон от 21 юли. Без него хората над 18 години не могат да получат достъп до места за отдих и култура, които събират 50 и повече души, като музеи, кина и увеселителни паркове. 

От 9 август здравният пропуск е необходим и в кафенета, ресторанти, търговски центрове, както и в болници и социални домове. 

В Италия на 6 август той е задължителен за достъп до места на закрито като барове и ресторанти, но също така и за басейни, спортни зали, частни партита, музеи, кина и театри, както и стаи за игри. През септември пропускът ще се изисква и за влакове, автобуси и фериботи. Зелените пропуски са задължителни за учителите, университетските преподаватели и персонал и за студентите, за могат да участват в образователния процес.

Задължителен здравен сертификат за пътуване до Нидерландия влезе в сила от 8 август и се изисква при влизане в страната. . 

В Кипър пропуск е необходим за достъп до всички места, в които могат да се настанят повече от 20 души, включително барове и ресторанти. Така е и в Гърция и Ирландия за посещения на заведения и ресторанти. Ограничения има и в Литва и Латвия.

В Белгия Covid Safe Ticket ще е необходим от 13 август за събития на открито с над 1500 присъстващи и от 1 септември за събирания на закрито.

В Люксембург националният CovidCheck позволява влизането в определени ресторанти и кафенета без маски и спазване на дистанция. Но ресторантьорите имат свободата дали да пуснат някого срещу здравна карта или да не я искат. В Португалия здравният пропуск е задължителен за отсядане в хотел или за спорт, за вечеря в закритата част на ресторантите, но само през почивните дни и в най-засегнатите от епидемията региони. В Австрия зеленият пропуск дава достъп до ресторанти, хотели, театри, концерти и стадиони.

В Словения влизането в заведения за хранене, хотели, лагери, културни, спортни и други публични събития с повече от 100 участници, търговски панаири и т.н. става срещу документ за отрицателен тестовете за COVID-19 или доказателство за ваксинация или възстановяване.

Дания изисква Coronapas за барове, кафенета, ресторанти, музеи и библиотеки. Същото важи и за Унгария, където ще се изисква "удостоверение за имунитет" за посещение на ресторанти, кино, театри и спортни събития. В Хърватия здравен пропуск има, но той е нужен само за събирания от 51 до 1000 и повече души.

Германия, Испания и на Острова още са пас

Здравните пропуски липсват още в Испания и Германия, но в различните провинции правилата варират и някъде има ограничения за неваксинираните, а другаде всички биват посрещани в заведенията и фитнес клубовете. В Швейцария здравната карта се изисква само за събития на закрито с повече от 1000 души. Във Великобритания документ ще има от септември за нощните клубове и евентуално за мачовете от професионалната футболна лига.

В Източна Европа, която преживява последни седмици в зелената зона на нисък риск от COVID-19, ограниченията са по-малко, а здравните пропуски са рядкост. Макар да контролира пристигащите от някои европейски държави в червената зона на риска, България досега не е обсъждала въвеждането на здравния пропуск, нито евентуален кръг обществени места, където той би могъл да се иска.

Служебният кабинет засега държи да се спазва само разписаният план за затягане на мерките, но без допълнителни инициативи в тази насока.

 

И ваксинирани на бунт срещу новия документ

Въпреки че здравните пропуски вече бяха въведени на редица места в Европа, протестите срещу тях свидетелстват за изобилие от противници на новите правила. Проблемът идва от там, че никой от политиците или учените не обяснява как точно здравният пропуск ще подпомогне избягването на локдаун.

Интересен факт е, че във Франция по улиците недоволството си срещу сертификатите изразяват рамо до рамо както неваксинираните, така и имунизираните граждани. Най-голямото притеснение според протестиращите е дискриминационното отношение и отнемането на права на база ваксинационен статус. Те изтъкват още, че недоумяват как сертификатът ще реши проблема с разпространението на вируса, предвид възможността ваксинираните да бъдат преносители наравно с неваксинираните. За последното изказаха подозрения официално дори от реномирания американски Център по превенция и контрол на болестите, въпреки че доскоро тръбяха, че ваксините са единственият начин за постигане на колективен имунитет.

Оказва се, че има вариант здравните пропуски да ни вкарат в „параграф 22“, тъй като гарантират само индивидуалната защита на ваксинирания, който с поставянето на имунизацията не е задължен да представя негативен резултат от тестове. Така, ако се зарази, той би могъл да пренася инфекцията в лека форма и дори да не прояви симптоми, което обезсмисля условния пропускателен режим.

Поради тази причина в момента истинският дебат за повечето хора на протестите в Европа вече не е дали да се ваксинират, а какво точно печелим от разделението по ваксинационен статус.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?