Южнокорейски професор разби мит за коронавируса ВИДЕО

Човек, инфектиран с коронавируса SARS-CoV-2, става заразен за други хора 2 дни преди да прояви първите симптоми на болестта COVID-19 треска, висока температура и т.н. Това твърди може би най-известният южнокорейски инфекционст – професор Ву Йо Ким в интервю за Asian Boss, цитиран от actualno.com.
 
Професор Ким казва новината, като подчертава, че твърдението е доказано с научно изследване. Той изрично коментира това с оглед отдавна циркулиращите данни, че е възможно заразен с новия коронавирус да заразява без да е проявил симптоми още от самото начало на инкубационния период. Припомняме, че инкубационният период може да е 14 дни – затова и препоръките на СЗО са за карантина за толкова време, за да се види ще се появят ли симптоми.

"Това е най-изненадващото нещо", споделя професорът, който разказва, че не става въпрос за едно изследване, а за различни проучвания в различни държави. Същевременно професорът твърди и, че към 8 април в Южна Корея е имало 65 случая на хора, които са изписани от болница като оздравели, но след 5-10 дни отново проявяват грипоподобни симптоми и при тестът им за COVID-19 се оказва положителен.

Професорът обаче добавя, че всъщност става въпрос за възобновяване – вирусът в организма на тези хора е бил в толкова малко количество, че всъщност PCR тестовете не го улавят и хората се считат за оздравели, но не са напълно оздравели. Професор Ким казва конкретно за 2 такива случая в Южна Корея – първо ПСР тестът е положителен, после е отрицателен, после отново става положителен (повече за видовете тестове научете ТУК). По думите на Ким, трябва да имаш 3000 единици вирус SARS-CoV-2, за да бъдеш засечен от ПСР тест.

А когато единиците вирус са между 4000 и 5000, се появяват симптоми. Южнокорейският специалист уточнява, че все още не е ясно при какви обстоятелства и защо може да се получи възобновяване т.е. да не си се изчистил напълно от вируса. Ученият предупреждава, че стероидите потискат имунната система и я отслабват срещу COVID-19. Има обаче неяснота с отговора на имунната система на COVID-19 – според професора, около края на първата седмица заразеният почва да произвежда антитела и за 2-3 седмици над 90% от такива хора произвеждат антитела. Трябва обаче да се потвърди дали тези антитела всъщност ни пазят да не се заразим отново. Припомняме, че става въпрос за два вида антитела - igM и igG (имуноглобалин G), като вторите показват вече преодоляна инфекция.

Професор Ким разказва за скорошно проучване с маймуни, заразени с COVID-19, като една от маймуните произвела антитела и когато отново я заразили, тя не развила симптоми – значи антителата работят.

Интересно обяснение има за починалите от COVID-19 – професор Ким казва, че има наблюдения, че вирусът се разпространява навсякъде в трупа, а не стои само в белите дробове и затова съществуват опасения, че жив човек може да се зарази, защото пипа тялото и след това прехвърля патоген в носа и устата си, като ги докосва. Възможно е вирусът да остане в дадено мъртво тяло до 26 дни, но това не е някаква твърда граница – зависи много от външните условия, като температура, влажност. При бързо разлагане на трупа, вирусът умира по-бързо. Затова в Южна Корея кремират труповете на починали от COVID-19 като най-сигурен начин. В противен случай трупът трябва да бъде дезинфекциран.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?