Ужас без край! Британският щам мутира отново, ваксините може да не го спрат
- 02.02.2021 | 15:30
- Marica.bg
- 1752 прегледа
- 0 коментара
Свързани новини
"Гардиън" бие тревога: Коктейлите от антитела са безсилни пред новите щамове на COVID-19
Отчайващо: Над 4000 са мутациите на COVID-19
Първо в "Марица": Английската мутация вилнее у нас от 2020 г.
Нови притеснителни новини за пандемията от коронавирус дойдоха от Великобритания. Учени от Острова обявиха, че местният и по-заразен вариант на заразата е мутирал отново. Настоящата мутация наподобява тази на южноафриканския и бразилския варианти, които успяват да устоят на някои ваксини и да намалят тяхната ефективност, пише Би Би Си.
При лабораторно изследване на проби е открита мутация с име Е484К. Тази промяна може и да повлияе върху ефекта на ваксините, макар настоящите позволени за ползване на територията на Острова да се смята, че ще се справят и с нея.
Великобритания ще тества 80 000 души за южноафриканския вариант на COVID-19
Учените са категорични, че тази промяна не фигурира във всички случаи на британския вариант, като до момента са намерени едва шепа случаи с Е484К.
Здравните експерти посочват, че не е нещо необичайно настоящите вируси да продължат да мутират по начин, който да им позволи по-бързо разпространение.
Все още не е напълно ясно дали тази мутация наистина успява да избегне напълно ваксините. Ранни проучвания сочат, че Е484К може да игнорира антителата от предишни заболявания. В същото време проучвания на ваксината на „Модерна“ показват, че тя е ефективна и за тази мутация, макар да е по-малко.
Още две ваксини – тези на „Новавакс“ и „Янсен“, изглежда предоставят някакъв тип защита.
Но дори и събитията да се развият по най-неблагоприятния начин, фармацевтичните гиганти могат да променят препаратите и да пуснат в употреба такива, които предпазват и от новите мутации.
Учените посочват, че макар тази мутация да е открита на няколко места по света, независимо една от друга, е обнадеждаващо, че вирусът се променя по един и същи начин навсякъде. Това показва, че има определени „предпочитания“, които могат да бъдат специално таргетирани с ваксините.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни