2374

Стряскащи данни: СЗО призна истината за смъртността от COVID-19

Пандемията от COVID-19 е причинила смъртта на близо 15 милиона души по света, обяви Световната здравна организация (СЗО).

Това е близо три повече от официално отчетените починали от коронавируса, които са 5,4 милиона, съобщава Би Би Си.

Според СЗО общата смъртност в глобален мащаб е била по-висока с 13% през последните две години, спрямо обичайните нива.
Само в Индия реално е имало 4,7 милиона смъртни случая, свързани с COVID-19 или 10 пъти повече от официално обявените.

Много държави изглежда са омаловажавали данните за смъртността от коронавируса, опитвайки се да представят в по-добра светлина реакцията и политиките си срещу пандемията.

Индийското правителство дори постави под въпрос оценката на СЗО, заявявайки, че има „притеснения” относно методологията, но други независими проучвания стигат до подобни заключения за броя на смъртните случаи в страната.

Продължителността на живота у нас е най-малка от всички в ЕС, а детската смъртност е сред най-високите

Новите изчисления на СЗО използват показателя  „свръхсмъртност” или колко повече хора са починали спрямо очакванията и средната смъртност преди пандемията от COVID-19.

В тази графа влизат и починали от други заболявания, които са умрели в резултат на претоварването на здравните системи и ограничения достъп до болници заради заразата от коронавируса.

От СЗО обаче са категорични, че по-голямата част от допълнителните 9,5 милиона смъртни случая са пряко следствие от COVID-19, а не косвени жертви.

В Египет свръхсмъртността е 11,6 пъти по-висока от официално отчетените жертви на коронавирусната пандемия. В Индия – 10 пъти. В Пакистан – 8 пъти. В Сърбия 4,4 пъти. В Русия – 3,5 пъти.

За сравнение, в България по данни на НСИ броят на починалите през 2021 г. надхвърля средния за предходните 5 години с близо 31 хил. Тоест смъртността от COVID-19 вероятно е била около 2,3 пъти по-висока от официално отчетената за периода.

Същевременно за Китай, Япония и Австралия данните на СЗО сочат намаляване на общата смъртност от началото на пандемията. В тези страни много рано бяха наложени стриктни ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса, които вероятно са предотвратили и разпространяването на други заразни заболявания. Китай и в момента продължава да провежда политика на „нулев COVID”, включваща масови тестове и карантиниране на милиони хора.

Възможно е да има и държави с по-висока смъртност от коронавирусната инфекция от тази в Египет и Индия, но в много страни по света липсва достоверна статистика за починалите. Това важи най-вече за Африка. Според проф. Джон Уейкфийлд от Вашингтонския университет в Сиатъл, който е участвал в проучването на СЗО, няма надеждна статистика за 41 от 54 африкански страни.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?