Кои са плюсовете и минусите на одобрените ваксини
- 10.12.2020 | 08:00
- 10.12.2020 | 08:45
- Marica.bg
- 2438 прегледа
- 1 коментара
Свързани новини
Без антиваксъри в местната власт, всички равнис по Борисов
Проф. Момеков: Ваксинацията няма да отмени социалната дистанция
Проф. Илко Гетов огласи три големи ползи от ваксините срещу COVID-19
България няма сили да произвежда ваксина срещу COVID-19
Българин от "Бионтех" разкри колко опасна е новата ваксина
Наш доцент: Първите ваксини за учители и лекари
Премиерът Бойко Борисов ще се ваксинира
Първата одобрена западна ваксина срещу коронавируса на фармацевтичния гигант Pfizer е от вида mRNA (или иРНК). С нея започна имунизация във Великобритания, американската FDA (Федерална агенция по лекарствата) също я одобри за ползване, а България вече готви специални хладилници за първите 125 000 дози.
На базата на същата технология е създадена и ваксината на Moderna, която също приключи последната трета фаза на тестване и се очаква скоро след тази на Pfizer.
Целта на ваксината е
да предизвика тялото ни само да създаде антитела, с които да бори вируса
Технологията обаче се промени драстично. Ако най-старата ваксина е била заразяване с по-лек вид вирус, а по-късните - с отслабен или мъртъв вирус, то иРНК не вкарва абсолютно никаква вирусна материя в тялото ни. Така няма реално никакъв шанс да се заразим от каквото и да е.
Т.нар. иРНК, или информационна рибонуклеинова киселина, е технология, която досега не е ползвана за масови ваксини, но всъщност не е толкова нова. Още през 1990 г. се доказва, че инжектирането на иРНК в мускулната тъкан на животни може да предизвика целенасочен синтез на протеини. Десетилетие по-късно на базата на тази технология започва разработката на ваксини срещу ракови заболявания.
Информационната РНК може да се нарече "шаблон" за протеини - или "списък с инструкции". При инжектирането й в дадена клетка тя "прочита инструкциите" и започва да произвежда конкретния протеин. В случая с ваксините на Pfizer и Moderna - протеинът е същият, който коронавирусът използва, за да проникне в клетките ни и да ни инфектира. Всяка клетка праща екземпляр от протеините, които произвежда на повърхността си, за да може имунната система да следи какво се случва. Имунните клетки "виждат" вирусните протеини и подготвят имунен отговор - създават антитела.
Защо обаче иРНК ваксината е по-безопасна?
Защото иРНК е генетичен елемент, който не влиза в контакт с нашето ДНК, не може да се интегрира в генома ни, нито да се репликира в нашите клетки. Няколко дни след ваксинацията всичко, което са ни инжектирали, ще бъде разградено от клетките ни, което намалява шанса за всякакви странични ефекти.
Какви обаче са недостатъците на иРНК?
Основният недостатък е крехкостта на въпросната верига информационна РНК - поради което се налага обвиването й в липозома, която да я предпазва от външните условия. Въпреки това финалният продукт продължава да е нестабилен и това е причината, поради която ваксината на Pfizer трябва да се съхранява при минус 70 градуса. Ваксината на Moderna търпи и по-дълго съхранение в нормален хладилник, но също е сравнително нестабилна, ако се сравни с противогрипните ваксини,= например.
От Pfizer изтече информация за още един сериозен проблем. Компанията е намалила броя на дозите ваксина, които очаква да достави до края на тази година - от 100 милиона на 50 милиона.
Коментари (1)
Цирк
12.12.2020 | 02:00Две еднакви ваксини съхранявани на различни температури? Аз ли не разбирам,или тази на -70 си е чист ДНК материал? Неизвестен.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни