Как да възстановим белите дробове след COVID-19

Коронавирусът не проявява пристрастия при разпространението си, от него не са защитени дори и най-добрите спортисти. Въпреки че най-тежко го преодоляват хора с различни други заболявания, при атлетите той може да мине само с някои от характерните си симптоми или дори безсимптомно. Трудно е да се прогнозира как даден човек ще реагира на вируса.

 

Лекари от Хонконг съобщават, че са проследили клинични картини на възстановени от коронавирус пациенти, като при някои от тях се наблюдава загуба на 20-30% от предишната им белодробна функция. Докладите са направени сред малки групи хора, най-вече играчи от местните спортни отбори, от които около 25% са имали задух по време на леките тренировки в домашни условия, препоръчани им от треньорския и лекарския щаб на клубовете.

Спортна рехабилитация на белите дробове след Covid-19

Спортистите, преминали през заразяване с коронавирус, могат или да бъдат с директно увреждане на белия дроб, или просто да имат нужда от плавно навлизане в тренировъчния процес поради продължителното бездействие, наложено от заболяването им.

 

В повечето случаи атлетите нямат много силна симптоматика и обикновено не се налага да се хоспитализират, прекарвайки карантината в домашни условия. В такъв случай добре е те да започнат с леки тренировки веднага след отшумяването на симптомите, като постоянно предоставят информация за реакцията на тялото им към упражненията на лекуващия лекар или този на отбора им.

За целта могат да се използват неща като хронометър за измерване на пулса и дихателната честота, пулсоксиметър и кардиоуреди за домашна употреба, като велоергометър или бягаща пътека. Ако кардиоупражненията затрудняват спортиста, може да се започнат такива на стол за укрепване на дихателните мускули. Такива са диафрагмалното дишане или издишване през присвити устни.

Ако не разполагате в дома си с кардиооборудване,

можете да правите маршируване на място или разходки из дома ви за определено време. По време на заниманието спортистът трябва да следи показатели като пулс, дихателна честота и насищане на кръвта с кислород (чрез измерване с пулсоксиметъра).

Няма актуални насоки колко като обем трябва да са тренировките, затова всеки трябва да сравни нещата с обичайните си сесии от времето преди срещата му с Covid-19. В тази фаза на изграждане на издръжливост атлетите трябва да бъдат държани в зоната им на комфорт и да могат да говорят спокойно, особено ако са изкарали срещата с вируса по-тежко. След като силите им бъдат възстановени, тогава може да започне увеличаване на интензивността, но за кратки интервали.

Със завръщането на издръжливостта и белодробната функция може да се започнат тренировки с леки тежести, ластици и други уреди със съпротивление, а също и да се разработва план за завръщане към спорта.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?