Как природата спира смъртоносните вируси

Има живи същества, които буквално улавят и неутрализират вирусите в околната среда

Никой не знае колко вида вируси има на Земята. Едва няколко хиляди са проучени подробно. А предположенията за броя на различните видове вируси варират от десетки милиони до трилиони. Те са буквално навсякъде. Само в милилитър вода може да има до 10 милиона вируса от няколко различни вида.

Учените не знаят дори колко и какви са вирусите, засягащи бозайниците на планетата. Още по-оскъдна е информацията за морските басейни.

Чрез инфектиране и предизвикване на смъртта на гостоприемника, вирусите имат способността да регулират не само динамиката на популацията на даден животински вид, но и да влияят на биохимичната циркулация на въглерода, посочва океанският еколог Дженифър Уелш от Кралския нидерландски институт за морски изследвания в проучване, публикувано в „Нейчър”.

Когато се събудим в свят без коронавирус 

На този фон има няколко успокояващи факта. Няма вирус, които да заразява всички живи същества. Всъщност повечето могат съществуват само в определен гостоприемник. Прескачането на вирус от един вид животно към друг или към хора е изключително трудно и се случва много рядко.

Има обаче и живи същества, които буквално улавят и неутрализират вирусите в околната среда. В основата си това явление остава до голяма степен загадка.

„Вирусите са най-разпространените биологични форми в морската среда, но въпреки потенциалните екологични последици, малко се знае за премахването на вируси от околните организми, които не са гостоприемници”, обясняват Уелш.

Нейният екип е проучил в лабораторни условия как някои от тези морски организми отстраняват вирусите от водата, било хранейки се с тях или пасивно - чрез химическа или физическа филтрация.

От тестваните животни, най-ефективни се оказали морските гъби, раците, мидите и стридите.

„В нашите експерименти гъбите намалиха присъствието на вируси с до 94 процента в рамките на три часа”, посочва Уелш, като добавя, че след 24 часа процентът на филтрация достигал 98.

„Друг експеримент показа, че поглъщането на вирусите става наистина много бързо и ефективно. Дори да вкарваме нови вируси във водата на всеки 20 минути, гъбите остават изключително ефективни в премахването им”.

Раците са успявали да филтрират до 90% от вирусите във водата, мидите до 43%, а стридите до 12% за 24 часа.

Разбира се тези впечатляващи резултати едва ли се запазват в дивата природа, където влияние оказват множество допълнителни фактори, като биоразнообразието, промените в температурата и химическия състав на водата.

Независимо от това, изследователите смятат, че тази естествена способност на живи същества, които не са гостоприемници, да намаляват изобилието от вируси в морска среда е нещо, което бихме могли да използваме един ден - особено в отглеждането на аквакултури, където организми като гъби могат да се прилагат за защита от вирусни патогени.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
минувач

минувач

02.04.2020 | 21:25

чудесна статия

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?