До 250 пациенти на ден са лекувани в УМБАЛ „Свети Георги“ в пика на COVID-19

До 250 пациенти на ден е достигал броят на настанените за лечение от КОВИД-19 в УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД – Пловдив в пиковите фази на пандемията, съобщиха от там.

През април т.г. по време на т.нар трета вълна те са пролежавали средно по 8 денонощия в специализираните звена на болницата, като междувременно потокът от нови пациенти за приемане не е бил прекъсван. Единственото решение, за да не се озовем в сходна тежка ситуация тази есен, е ваксинирането, апелират от ръководството на най-голямото лечебно заведение в страната.

Ваксинационният кабинет се намира в сградата на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД – Пловдив на бул. „Пещерско шосе“ №66 и разполага с достатъчно количества от всички одобрени до момента в ЕС ваксини – „PfizerBioNTech“, „Moderna“, „Oxford-AstraZeneca“, „Janssen-Johnson&Johnson“. С приоритет за поставянето на препаратите против коронавирус са възрастни хора над 60 години и лица с придружаващи хронични заболявания, обясни епидемиологът д-р Христиана Бацелова. Тя уточни, че в кабинета се приемат желаещи за ваксиниране както от Пловдив и областта, така и от цялата страна, като няма изискване те да са здравноосигурени.

Ваксинационният кабинет в УМБАЛ „Свети Георги“ работи в делнични дни от 12.00 до 15.30 часа. В същия времеви отрязък става и записването на телефон 0884 917 216. От началото на кампанията в края на миналата година до 1 юни 2021 г. в лечебното заведение са поставени 3 716 дози. Най-много от тях са с препарата PfizerBioNTech – 3 068 дози. От „Moderna“ са приложени 458, а от „Oxford-AstraZeneca“ и „Janssen-Johnson&Johnson“ съответно 175 и 15 дози.

„Предстои поставяне на втори дози на още 152-ма души, има и новозаписали се“, обясни д-р Бацелова. Съветът й към пациентите с придружаващи заболявания и преболедувалите КОВИД-19 е да се консултират преди ваксиниране с лекуващия си лекар. Добре е да се информират и от специалисти, занимаващи се с приложение на ваксини. „Когато са в добро общо състояние и нямат противопоказания, може да им се приложи всеки един от четирите одобрени препарата. Единственото трайно противопоказание е доказана алергия към някоя от съставките на определена ваксина“, подчерта епидемиологът.

Справката на преболедувалите в Пловдивска област сочи, че в пиковите фази през декември 2020 г. и през април 2021 г. приблизително една трета от всички пациенти с КОВИД-19 са постъпвали за лечение в УМБАЛ „Свети Георги“, останалите са били разпределяни в други 19 болници в града и региона.

Общо 7 684 пациенти са преминали през Спешното приемно отделение на болницата с КОВИД-19 от началото на пандемията до края на май т.г. За лечение от коронавирус в клиничните звена на най-голямото лечебно заведение в страната са били настанени 2 221 души, сред които и 32 деца до една година. През първата вълна са хоспитализирани 274 пациенти, а при втората – 841. Най-много хоспитализирани – 1106 души, е имало при третата вълна. Ежемесечно на първа линия за тях са се грижили мултидисциплинарни екипи на УМБАЛ „Свети Георги“ от 280 лекари, 325 медицински специалисти и 270 здравни асистенти и санитари.

Необходимостта от своевременно и качествено лечение на пациентите с КОВИД-19 наложи обособяване на специално звено – в края на 2020 г. в такава структура са трансформирани изцяло Клиниката по токсикология и Отделението по професионални болести в База 1 на бул. „Васил Априлов“ №15 А, подчертаха от ръководството на лечебното заведение. В последствие терапевтични легла са разкрити и в клиниките по нефрология, по ревматология, по педиатрия и по пневмология, както и в Първа хирургия.

Общо леглата за лечение на пациенти с КОВИД-19 със средно протичане на заболяването са 302, като в края на март поради спада на заболеваемостта те са редуцирани до 134. 

Интензивните легла са 20 и техният брой няма да се коригира, категорични са от ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“. Те са оборудвани с необходимата апаратура за провеждане на интензивно лечение и дихателна реанимация и са разположени в Клиниката по инфекциозни болести на бул. „Пещерско шосе“ №66, където се лекуват най-тежките случаи с КОВИД-19.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?