България втора по смъртност от коронавирус в света след Перу
- 10:30, 28.11.2021
- 1379
- 7
Перу е на първо място в света по брой починали на милион население, сочи статистиката в сайта Worldometer - 5981 са загубили битката с вируса, припомнят от БГНЕС.
България е на второ място по брой починали в същия параграф, като загиналите от заразата са 4079 спрямо милион население в страната.
Хората в Икитос, Перу, наричат града си "una isla" - "остров", въпреки че не е остров. Икитос е пристанищен град с около 400 000 души на брега на река Амазонка в североизточно Перу. Жителите с гордост отбелязват, че това е най-големият град в света, който е недостижим по шосе. Можете да стигнете до там само с лодка или със самолет.
В първите дни на пандемията изолацията на острова изглежда като предимство - можеше да забави пристигането на вируса, а можеше и да го улесни.
Първите случаи на Covid се появиха в Икитос през март 2020 г., паралелно с появяването му в много части на света.
Никой обаче, не е предполагал, че бедствието ще дойде с такава опустошителна мощ. Броят на смъртните случаи от коронавирус в Перу сега е най-високият в света, два пъти по-висок от този в Съединените щати. В Перу заразата официално е причина за смъртта на 6000 пациенти на всеки 1 милион перуанци. В съседен Еквадор смъртността е малко над 1800 на милион. В САЩ смъртността от COVID е приблизително 2400 на милион.
Мариана Легуя, експерт по инфекциозни болести в Лима, казва, че комбинация от фактори е направила COVID толкова смъртоносен в Перу.
На 15 март 2020 г., точно когато първите случаи на коронавирус започнаха да се появяват в Икитос, Перу наложи пълен локдаун.
Полети, свързващи Икитос обратно със столицата, бяха отменени. Навигацията с лодки по река Амазонка, - основният път към и от Икитос, също беше официално забранена, въпреки че някои лодки все още се движеха тайно по масивната кална река.
Когато пандемията настъпва в Перу, лекарите нито знаят как да лекуват хората, нито къде да го правят - по това време в обширната провинция Лорето, където Икитос е столица, имаше само 12 легла за интензивно лечение – удивително малък брой за регион, който се простира на 500 мили тропически гори, изпреварвайки Еквадор, Колумбия и бразилския щат Амазонас. Седем от тези легла са били в регионалната болница Лорето в Икитос, която е била определена като болница за лечение на COVID. До средата на май 2020 г. тази болница беше на ръба на колапса. Коридорите бяха пълни с пациенти на армейски легла.
Д-р Хуан Карлос Селис Салинас, ръководител на отделението за инфекциозни болести в болницата, казва, че лечебното заведение е било препълнено. „Легла, легла, легла, легла“, казва Селис, като посочва къде са били поставени походни легла в главното фоайе на болницата. Някои хора дори лежаха върху картон на пода.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.