Зверствата в Буча: Сателитни снимки опровергават руската версия, Зеленски говори пред ООН
- 07:30, 05.04.2022
- 08:41, 05.04.2022
- 4521
- 27
Дипломатически сблъсъци за убитите цивилни в Буча се разрастват. Западът обвинява, а Русия продължава да отрича избиването на граждани в Украйна. Европейският съюз и Съединените щати подготвят спешно нов пакет санкции срещу Русия.
Украинският президент Зеленски ще говори пред Съвета за сигурност на ООН, който се събира извънредно, и се очаква да докладва на какво е станал свидетел в Буча. Според него, в района са били убити над 300 души.
Междувременно обаче сателитни снимки показаха, че мъртвите тела на цивилни граждани на град Буча лежат по улиците в продължение на седмици. Това е в противоречие с твърденията на Русия, че убийствата са извършени след напускането на войските.
Сателитни снимки, публикувани от The New York Times, показват, че телата на мъртвите невинни цивилни лежат по улиците на града още от 11 март, което значи, че хората са избити преди повече от три седмици, пише dnes.bg.
Кремъл беше обвинен в геноцид, но Русия отрече нейните войски да са убили цивилни и заяви, че сцените са "поредната измама".
Сателитните снимки, предоставени на вестника от Maxar Technologies, показват, че най-малко 11 от убитите в Буча са били на улицата от 11 март.
Това, че починалите не са загинали скоро, се вижда и от състоянието на труповете, пише вестникът. Повечето тела са в някаква степен на разложение въпреки студеното време в последните седмици.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни














