1553

Земетресение от 4.6 по Рихтер разлюля турски курорт, усети го и Кипър

Земетресение с магнитуд 4.6 по Рихтер бе регистрирано тази вечер в 22:59 ч. (21:59 ч. българско време) на 8 км. от брега, до град Ердемли, в средиземноморската турска провинция Мерсин. 

Сеизмичната обсерватория Кандили, в Истанбул съобщи, че труса е регистриран на дълбочина 7.06 км. Няма данни за жертви, пострадали и значителни материали щети. 

АА

Много граждани, уплашени от труса, излязоха от домовете си и прекарват нощта на открито.

Земетресението е усетено в съседните турски области, както и в Кипър и Сирия.

След мощните земетресения от 6 февруари много хора мигрираха от засегнатите райони на трусовете точно към Мерсин, като населението там нарасна с над 40 на сто. 

АА

 

В следствие на усилената сеизмична активност в района редица историческите сгради и постройки или претърпяха големи щети или бяха напълно разрушени миналия месец.

Много исторически структури в съседната южна провинция Хатай, известна като дом на цивилизациите, пострадаха сериозно.

 

АА

В квартал Алтънозу в Хатай историческа православна църква Мария Ана беше изцяло разрушена след бедствието. Смята се, че църквата е на 700 години. От нея е останала само камбанарията, а купола и тавана ѝ е рухнал и повечето от стените са разрушени.

Ибрахим Чилингир, вицепрезидент на църковната фондация, заяви пред Анадолската агенция (АА), че структурата през 2020 г. е била реставрирана и оттогава там са се провеждали служби, до февруарските земетресения.

 

АА

„Реставрирахме църквата преди три години. Наистина вложихме много усилия в това. Беше много красиво и наистина си заслужаваше да се види. За съжаление тя беше напълно разрушена след земетресението“, сподели той.

АА

„Разрушаването на църквата наистина разстрои хората. Надявам се, че ще възстановим тази църква заедно с държавата“, допълни Чилингир, докато се обърна към турските власти и други дарители за подкрепа за възстановяването на храма за православни християни от района.

АА

Някои части от замъка Баграс, разположен на пътя Антакия-Искендерун в Хатай, и смятан, че е бил използван от византийците, кръстоносците и римляните поради стратегическото си местоположение, също бяха унищожени при земетресенията.

АА

Низаметин Сенал, селският кмет на Отенчай в кръг Белен, сподели пред Анадолската агенция, че историческият замък е сериозно повреден след земетресенията.

АА

"Той не може да бъде посетен в момента, защото има опасност от нови срутвания поради нестихващите трусове“, допълни Сенал.

Историческата джамия Махремийе в Антакия, която има две въртящи се колони, наречени „земетръсни везни“ отдясно и отляво на михраба или молитвената ниша, също не успя да оцелее при земетресенията.

АА

От 600-годишната джамия е останал само входът. По-голямата част от нея се е срутила при първото земетресение, с интензитет 7,7 по Рихтер.

Нух Гьокоглу, който работи като имам в джамията от три години и половина, каза пред Анадолската агенция (АА), че джамията е построена през 1400-1450 г.

АА

„Легендата гласи, че имамът обръща колоните отдясно и отляво на михраба при всяка молитва и ако колоните не се въртят, става ясно, че балансът на джамията е нарушен“, сподели той.

„Тези колони са метод, за да гарантира безопасността на общността, религиозните служители и ги информира за всяка опасност. Джамията обаче след толкова години беше напълно разрушена при първото най-мощно земетресение“, добави той.

Гьокоглу каза, че е научил от турското министерство на културата и туризма, че такива джамии, които са регистрирани като културни ценности, ще бъдат възстановени възможно най-скоро.

АА

Междувременно акведукт от римския период и къщите наоколо са останали непокътнати в Антакия. Известно е, че е построен от римския император Траян през 2 век, акведуктът с височина около 20 метра и ширина 2,5 метра днес служи като мост.

Мехмет Саганак, който има къща близо до акведукта, сподели пред Анадолската агенция, че историческият мост и околните къщи не са пострадали сериозно при земетресението.

„Нашите къщи са на 65-70 години. Историческият акведукт в нашия квартал все още стои въпреки земетресенията, защото всички те са построени върху скалиста повърхност“, допълни Саганак.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?