4232

Зеленски бие тревога: Русия напредва в Източна Украйна! Ето защо Украйна търпи загуби

Зеленски посочи, че ситуацията в източната част на страната е "много тежка", като добави, че половината от украинските бригади там не са оборудвани

 

Украинските войски страдат от високи загуби поради твърде бавното пристигане на западни оръжия, за да се оборудват въоръжените ни сили както трябва, заяви президентът Володимир Зеленски в интервю пред Си Ен Ен, предаде Ройтерс.

Русия печели позиции в някои части на Източна Украйна, включително около Покровск, пише още БТА. Превземането на транспортния възел може да даде възможност на Москва да открие нови линии за нападение.

Зеленски посочи, че ситуацията в източната част на страната е "много тежка", като добави, че половината от украинските бригади там не са оборудвани.

"Затова губиш много хора. Губиш хора, защото те нямат въоръжени превозни средства ... те нямат артилерия, те нямат артилерийски снаряди", каза Зеленски, говорейки на английски. От Cи Ен Ен съобщиха, че интервюто е било проведено в петък.

Зеленски също така каза, оръжията, обещани от САЩ и европейските държави, пристигат много бавно.

"Нуждаем се от 14 бригади, за да сме готови. Досега... от тези пакети [с пратки оръжие] не сме оборудвали дори четири", каза той.

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан вчера заяви, че Вашингтон работи по "значителна" нова помощ за Украйна.

Зеленски трябва да се срещне с президента на САЩ Джо Байдън този месец и ще му представи план за прекратяване на войната. Основните елементи са сигурността и дипломатическата подкрепа, както и военна и икономическа помощ, отбеляза украинският лидер.

Единственото нещо, от което се страхува руският президент Владимир Путин, е реакцията на неговия народ, ако цената на войната го накара да страда, каза Зеленски. "Направете Украйна силна и ще видите, че той ще седне и ще преговаря".

Зеленски също така ще повтори пред Байдън исканията за Украйна да й бъде разрешено да използва американски оръжия с далечен обсег на действие за нанасяне на удари в дълбочина на руска територия, допълва Ройтерс.

 Ранените цивилни в украинския град Харков при руска бомбардировка нараснаха на 30

Най-малко 30 души, включително три деца, са ранени при удар на руска управляема бомба, която е паднала върху висока жилищна сграда в Харков в Североизточна Украйна, предаде Ройтерс.

"Спасителната операция в Харков продължава. Руски въздушен удар. Повредена е обикновена жилищна сграда, многоетажна сграда. Има пожар и отломки между 9-ия и 12-ия етаж", заяви президентът Володимир Зеленски в приложението "Телеграм".

Губернаторът на Харков Олег Синегубов заяви, че гражданската инфраструктура също е пострадала.

Харков, вторият по големина град в Украйна, е разположен близо до руската граница и постоянно е подложен на атаки от руски бомби, ракети и безпилотни летателни апарати.

"И светът трябва да помогне за защитата на Украйна от руските военни самолети, от десетките управляеми бомби, които всеки ден отнемат живота на украинците. Този терор може да бъде спрян", заяви Зеленски.

Киев заяви, че трябва да му бъде позволено да използва по-мощни оръжия, доставяни от Запада, за да нанесе по-големи щети на територията на Русия и да намали способността на Москва да атакува. Русия отрича умишлено да напада цивилни граждани, въпреки че е убила хиляди от тях, откакто нахлу в Украйна през 2022 г., уточнява Ройтерс.

Руски стратегически бомбардировачи проведоха тренировъчни полети над Чукотско и Източносибирско море.

Две двойки руски стратегически бомбардировачи проведоха тренировъчни полети над неутралните води на Чукотско море и Източносибирско море като част от ученията "Океан-2024", съобщи Министерството на отбраната на Русия, цитирано от Ройтерс.

Двете мисии симулираха въздушни удари посредством крилати ракети срещу "критично важни обекти на условния противник", казва министерството.

Ученията "Океан-2024" са най-мащабните от съветската епоха насам и ще продължат до 16 септември в обширна зона, включваща части от Тихия и Северния ледовит океан, както и Средиземно, Балтийско и Каспийско море.

 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?