Защо пръскат с розова вода "Света София" в Истанбул?
- 08:15, 06.03.2024
- 09:19, 06.03.2024
- 2168
- 1
С наближаването на свещения за мюсюлманите месец на пости Рамадан, екипите на община Фатих в Истанбул извършиха дейности по почистване и дезинфекция на превърнатата в джамия "Света София".
Екипи на общинската дирекция "Опазване и контрол на околната среда" почистиха вътрешността и околностите на историческата постройка.
Килимите бяха почистени с прахосмукачки, рафтовете за обувки и вътрешността на джамията бяха напръскани с дезинфектант. Чешмите за ритуално измиване "абтест", дворът на джамията и площад "Света София" бяха измити с гореща вода и дезинфектант.
След процеса на почистване вътре и извън джамията бе напръскана с розова вода – традиционен метод, който датира от епохата на Османската империя.
Фатих Йълдъз, общински служител, отговорен за почистването, заяви, че джамията е почистена с екип от 20 души, като отбеляза: „Работата ще продължи през целия Рамадан. Розова вода ще се пръска в джамията всяка вечер по време на свещения месец. Целта е да се осигури по-чиста среда за богослужение за гражданите, посещаващи джамията."
Огромната "Махя" - светлинните надписи със стотици крушки между минаретата с надпис „La ilaha illallah“ („Няма друг Бог освен Аллах“) беше окачена между минаретата на Голямата джамия Света София.
Вековната традиция на Махя, която украсява джамиите по време на свещения за исляма месец Рамадан, започна да се окачва в джамиите в Истанбул от понеделник.
Кахраман Йълдъз, майсторът на Махя, коментира: „Най-големите букви са в джамията Света София. Трудно е, но си струва усилието, защото надписите се четат от десетки метри разстояние. Всъщност това е майсторство и е трудно, това е тежка работа, но изглежда много красиво визуално."
Света София е построена през 532 година. Служи като църква в продължение на 916 години. Тя е превърната в джамия през 1453 г. след превземането на Истанбул.
След основаването на Република Турция историческата сграда 86 години беше музей, но на 24 юли 2020 г. с решение на президента Ердоган, беше официално отново отворена за поклонение под името Голямата джамия Света София.
През 1985 г. Света София е добавена към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Света София също е сред най-популярните туристически дестинации в Турция и остава отворена за местни и чуждестранни посетители.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.