Запалено чучело на Ердоган в Стокхолм разгневи Анкара
Провокацията хвърля сянка върху членството на Швеция в НАТО
- 15:45, 01.10.2023
- 303
- 2
Високопоставени турски служители на 30 септември осъдиха Швеция за допускането на акт срещу президента Реджеп Тайип Ердоган в Стокхолм.
Швеция, която чака одобрението на Турция за членство в НАТО, отново стана сцена на голяма провокация. Тя беше извършена в петък пред турското посолство в скандинавската страна, по време на който беше запалено чучело оприличено на Ердоган. Този акт се случи под засилена полицейска охрана в шведската столица.
Докато реакциите на този възмутителен акт от турския фронт идваха една след друга, шведската преса разговаря с провокатора зад акцията, Лукас Люнгквист. Вестник "Афтонбладет" заяви, че акцията е предизвикала реакцията на Турция, той заяви, "Постигнах целта си. Точно това исках. Всичко организирах сам".
„Ние осъждаме грозната атака срещу нашия президент близо до нашето посолство в Стокхолм“, заяви Акиф Чагатай Кълъч, главен съветник на Ердоган, в X.
„Всички видове престъпления и обиди станаха възможни под прикритието на свободата на словото в Швеция, където престъпленията от омраза и терористичната пропаганда станаха нещо обичайно“, добави Кълъч.
Отделно, говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Йомер Челик сподели пред Хюрийет, че насочването към Ердоган също е нарушение на ценностите на Турската република.
„Ние осъждаме грозната атака срещу нашия президент близо до нашето посолство в Стокхолм. Шведските власти са отговорни за тези атаки“, допълни Челик.
„Ще продължим да се борим решително срещу всички атаки, насочени към Турската република. Борбата с този манталитет е необходима за защита на демократичните ценности“, добави той.
Откакто Швеция обяви намерението си да стане член на НАТО, в страната се провеждат различни провокативни акции, насочени към Турция, турското знаме, Ердоган, както и свещената книга на мюсюлманите Коран.
Швеция подаде молба за членство в НАТО скоро след като Русия започна войната в Украйна през февруари 2022 г.
Турция, която, както всички членове на НАТО, трябва да одобри кандидатурата на Швеция за членство, обяви, че Стокхолм трябва да овладее терористите и антиислямските провокации на своя територия, за да спечели членство.
В отговор Швеция въведе нов антитерористичен закон, който влезе в сила от 1 юни, аргументирайки членството си, но турски официални лица твърдят, че законът трябва да бъде реално приложен и едва тогава парламента на Турция ще има последната дума на есен, по ратифициране на кандидатурата на Швеция в НАТО.
Унгария е другата натовска държава, която също отлага членството на скандинавската страна в пакта, поради тесни приятелски връзки с Москва.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

