За 38 мин. приключи разводът на ЕС и Лондон

Само за 38 минути лидерите на ЕС одобриха споразумението за напускането на Великобритания. Те приеха договорения между Европейската комисия и Лондон текст от 585 страници, описващ условията за раздялата.
"Разводът е тъжен момент и сметките трябва да се платят, но по-трудното предстои - изграждането на бъдещите отношения", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Споразумението между Лондон и Брюксел съдържа договорености по раздялата на имуществото и финансовата компенсация на Великобритания към европейския бюджет, урежда статута на гражданите на ЕС, живеещи на Острова и на британците в Европа и уточнява режима по границата между оставащата в ЕС Ирландия и Северна Ирландия.

То предвижда и 2-годишен преходен период, в който Великобритания ще продължи да изпълнява всички европейски ангажименти, без да участва във вземането на решения. През прехода ЕС и Лондон ще договорят бъдещите си отношения. Той може да се удължи с още до 2 г, ако се окаже, че времето е недостатъчно.
"Това е добра сделка за нас и за Великобритания. Единствено възможната", коментира Юнкер.
Така той даде знак на британския парламент, който сега трябва да ратифицира условията на развода, че ЕС не склонен да предоговаря условията.
"Онези, които смятат, че като отхвърлят споразумението, ще могат да получат по-добро, ще бъдат разочаровани в мига, в който го сторят", предупреди той.

Споразумението ще влезе в сила в полунощ на 29 срещу 30 март, ако бъде потвърдено от британския и от Европейския парламент.

Юнкер определи деня като "тъжен за Европа. Бъдещето ще покаже, че той е тъжен и за Великобритания", като добави, че макар ЕС да е успял да се опази от най-големия риск - разцеплението, не е време за "шампанско и аплодисменти".

Европейските лидери дадоха указания на Еврокомисията, парламента и на Съвета да започнат подготовка за въвеждане на споразумението в действие и приеха политическа декларация, с която дават мандат за преговори за бъдещите отношения на Мишел Барние - преговарящият по развода.

"Ние ще останем приятели до последния ден и дори един ден повече", каза шефът на Съвета на ЕС Доналд Туск, перефразирайки хита на “Куин” Friends will be Friends.

Шефът на Европарламента Антонио Таяни заяви в аванс, че в парламента има достатъчно мнозинство за ратификацията и че евродепутатите намират, че постигнатото в преговорите защитава европейските интереси. Европарламентът обаче ще изчака вота в Камарата на представителите в британския парламент, насрочен за декември, и ще ратифицира на свой ред текста не по-рано от февруари. Таяни изтъкна като причина за това необходимостта 600-страничното споразумение да бъде преведено на 24-те официални европейски езици, за да могат всички евродепутати да се запознаят с него.

Премиерът Бойко Борисов, който ни представляваше на извънредната среща на върха съобщи, че по идея на България е засилен текста за наблюдението, което ЕС ще упражнява върху спазването на ангажимента за третирането на европейските граждани в ЕС, като е добавена думата "особена", към вече наличната "бдителност". Полша и България са автори и на параграфа, с които се постановява, че тежестта за изпълнение на екоангажиментите на оставащите в ЕС не трябва да се увеличава, след като Кралството престане да е задължено да намалява своите емисии.

Британският премиер Тереза Мей каза след срещата, че не споделя коментарите на европейските лидери, че разводът е тъжен ден, тъй като тя гледя с голям оптимизъм за бъдещето на Великобритания. Мей подчерта, че Brexit ще позволи на Лондон да си върне контрола върху своите граници, пари и закони. Тя обещава на мястото на земеделските и рибарски субсидии от ЕС, да бъдат въведени нови - британски, а мигрантите да се подбират не по националността си, а според уменията си. Според нея споразумението за раздялата “уважава резултатите от референдума, защитава ценностите ни и отваря пътя към по-светло бъдеще”.

Тереза Мей прие единствено оценката, че споразумението е възможно най-доброто и единствено възможното, както и че отхвърлянето й от британския парламент ще увеличи разделението и несигурността.
Британският премиер потвърди, че втори референдум няма да има, тъй като "хората вече се произнесоха".

Източник: dnes.bg

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?