3906

Впечатляващ успех за България: Екатерина Захариева лидер по подкрепа при еврокомисарите

Екатерина Захариева премина успешно 3-часовия си "изпит" пред евродепутатите във вторник и беше одобрена за еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации"

 

Българската еврокомисарка Екатерина Захариева е кандидатурата - отличник по подкрепа при гласуването на номинациите за новата Европейска комисия. Това става ясно от анализ на Politico, в който е показано гласуването на осемте политически семейства в европарламента.

Екатерина Захариева премина успешно 3-часовия си "изпит" пред евродепутатите във вторник и беше одобрена за еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". По време на препитването тя отговаряше на въпроси от различни сфери - от енергетика, изкуствен интелект, бъдещето на програмата "Хоризонт Европа" до войната в Газа и др.

След изслушването евродепутатката от ГЕРБ Ева Майдел обясни, ,че 7 от 8 координатори от ITRE (Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, която бе водеща по изслушването) са одобрили кандидатурата на Захариева.

От таблицата на Politico става ясно, че единствената група, която не е подкрепила българката е групата на Левицата (двамата представители на БСП в ЕП са в групата на "Социалистите и демократите", които са дали подкрепа за Захариева - бел. ред.)

Другата пропусната подкрепа за Захариева идва от "Европа на суверенните нации", чиито представители не са присъствали на гласуването. 

 

Таблицата, с която Politico онагледява гласуването за еврокомисари

 

От всички останали групи българката е получила "да". 

Сметката показва, че Захариева има 6 одобрения, едно "не" и един липсващ глас. Няма друг с подобен резултат - всички имат поне по два пъти "не".

Материалът на Politico всъщност анализира поведението на Европейските консерватори и реформисти, които дават одобрение за всички кандидатури (има разделение само за една кандидатура). Текстът е озаглавен "ЕКР: Одобрих комисионерите ти. Време е за разплащане". Авторът Макс Гриера прави свой коментар за 20-те изслушвания тази седмица и посочва, че се е питал защо имало слаби въпроси , за ролята на враждебната политика и смесената прозрачност за резултатите.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?