1553

Войната удари руснаците по джоба! Цените летят в небесата

Войната нанася неясен брой човешки жертви на руснаците, макар повечето убити на фронта да са от републиките. Но видимите щети в живота на обикновения поданик на Путин вече се усещат по джоба.

Руснаците са изправени пред скок в цените на храните, което създава главоболия на президента Владимир Путин, докато се опитва да балансира военните амбиции на Кремъл с нуждата от вътрешна стабилност.

Един килограм картофи е поскъпнал с поне 73% от началото на годината, докато цената на маслото се е увеличила с над 30%, според данни, публикувани от Федералната статистическа служба в четвъртък. Тези два продукта оглавяват списъка, съставен от агенцията, а зеленчуци като лук и цвекло поскъпват с повече от 20%, заквасена сметана, мляко, хляб и риба с 12%-15% повече от нивата от 2023 г.

Повишаването на цените - което според анализаторите е причинено отчасти от въздействието на войната в Украйна - увеличава натиска върху бюджетите на домакинствата.

Татяна, 72-годишна рускиня от град Киров, харчи около две трети от пенсията си за храна, в сравнение с около половината преди. Тя спряла да купува скъпи продукти като вносни плодове и за първи път след инвазията през 2022 г.

няма да може да си позволи традиционното новогодишно ястие с червен хайвер.

Руснаците страдаха от покачващите се цени на храните още преди тазгодишния скок, а Путин беше затрупан с оплаквания, докато беше домакин на събитие за граждани в края на миналата година. Тъй като ситуацията се влошава, служители от Министерството на земеделието до Главната прокуратура са загрижени как цените могат да бъдат поставени под контрол.

Банката на Русия може да се затрудни да намери отговори, тъй като миналия месец увеличи основния си лихвен процент до рекордните 21%.

„Балансът на инфлационните рискове все още е значително наклонен в посока нагоре“, казаха тогава политиците, като същевременно посочиха, че е вероятно по-нататъшно увеличение. Банката очаква инфлацията през 2024 г. да достигне 8%-8,5%.

В магазините на Киров, на около 1000 км североизточно от Москва, ситуацията е по-лоша, отколкото предполага националната статистика, според Татяна. Основни продукти като мляко, масло, яйца и хляб са поне два пъти по-скъпи от миналата година, казва тя.

Руският главен прокурор Игор Краснов започна разследване на увеличението на цените от производителите на мляко и обеща отговор.

 Министър-председателят Михаил Мишустин нареди на Министерството на земеделието да осигури наличието на достатъчно плодове и зеленчуци, а вицепремиерът Дмитрий Патрушев поиска ежедневно наблюдение на пазара на храни и мерки за стабилизиране на ситуацията.

"Целият този шум се вдига, за да може населението да свързва хранителните проблеми с действията на производителите и търговците“, а не с последиците от продължаващата война с Украйна, каза Владислав Иноземцев, специален съветник в Middle East Media Research Institute. „Когато през 2007 г. цената на маслото се увеличаваше още по-бързо, никой в ​​правителството не се притесняваше".

Ходът на централната банка на Русия да увеличи разходите за заеми, за да охлади търсенето, оказва слабо въздействие върху инфлацията - годишният ръст на цените намаля до 8,54% през септември от 8,63% предходния месец - но способността на паричната политика да контролира цените на храните е ограничена. Инфлацията при храните остава над 9% през октомври, показват данните на статистическата служба.

Войната в Украйна привлече работници от всяка индустрия да служат в армията, а министърът на земеделието Оксана Лут оцени недостига на селскостопански работници на 200 000 души.

Допълнителен удар дойде от въздействието на променливите метеорологични условия върху реколтите, докато по-слабата рубла и прекъсването на традиционните вериги за доставки поради свързаните с войната санкции увеличиха цените и ограничиха предлагането на някои вносни продукти.

За да се забави инфлацията, „необходимо е да охладим икономиката, тоест да видим съкращения на хора, съкращения на бизнес плановете, забавяне на растежа на доходите“, каза София Донец, икономист в T-Investments. „В момента централната банка следва този път.“ През следващата година постепенно ще спадне търсенето на всички категории стоки, включително храни, каза тя, цитирана от Bloomberg TV Bulgaria.

"Ръстът на цените на хранителните стоки в Русия все повече тревожи руските потребители, а оттам и Кремъл. Има три причини за поскъпването. Застудяването и сушата намалиха добивите в селското стопанство. Широко разпространеният недостиг на работна ръка, предизвикан от бума на набиране на военен персонал, повишава разходите по цялата верига на доставки, докато финансовите санкции увеличават разходите за внос на оборудване и семена за руските производители.

Русия ще разчита на два подхода за успокояване на вътрешната инфлация: поддържане на основния лихвен процент над 20%, за да охлади търсенето, и увеличаване на вноса за стабилизиране на пазарите", коментира Алекс Исаков, икономист за Русия на Bloomberg Economics.

На среща за цените на храните този месец Министерството на земеделието, наред с други, препоръча на производителите на храни и търговските вериги да намалят цените на определени видове стоки, според Интерфакс.

"Основният инструмент на властите е силата“, каза Татяна Становая, основател на консултантската компания R.Politik и старши сътрудник в Центъра за Евразия Карнеги Русия. "Властите имат много опит в принуждаването на производителите и търговските вериги да се адаптират и приспособяват".

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?