46

Внушителният Музей на мозайките отваря врати след земетресението

Музеят на мозайките Зеугма е сред най-големите в света. След 74-дневна пауза, причинена от опустошителните земетресенията, разтърсили източната част на Турция на 6 февруари, музеят отново отвори врати за посетители. 

АА

Музеят е дом на световноизвестната мозайка „Циганка“, която е символът на града, статуята на Марс и подовите мозайки на вилите, открити при разкопките край река Ефрат. 

АА

Наред с мозайките, на площ от 2500 кв.м., музеят показва статуи, колони и фонтани от римската епоха и 12 артефакти, върнати в Турция от САЩ през 2018 г. 

АА

Директорът на музея в Газиантеп Йозгюр Чомак заяви, че земетресението е засегнало осезателно целия регион. Въпреки че музеят е невредим, той е бил затворен поради мерки за сигурност.

Управата е взела необходимите мерки както за сигурността на посетителите, така и за персонала. Чомак допълни, че първите посетители са започнали да пристигат днес в сутрешните часове.

АА

„След основното земетресение имаше много вторични трусове. С решение на Министерството на културата и туризма отворихме отново Музея на мозайките и античния град Зеугма“, допълни той.

Чомак заявяви, че музеят е оцелял след земетресението без никакви щети. „Дори нямаме пукнатини в стените. Мозайките са здрави. Сградата на музея беше място за подслон след земетресението както за нашия персонал, така и за някои тяхни близки. Имаме ток и топла вода от първия ден. 

Осигурихме социологическа и психологическа подкрепа за нуждаещите се. Освен това предоставихме логистични услуги на музеите в околните провинции Елбистан, Кахраманмараш, Адияман и Хатай.“

АА

Заедно с музея на мозайката Зеугма, други девет музея и исторически обекта бяха отворени отново през април. 

„След инспекциите, извършени от Дирекцията за геодезия и паметници в региона, Гьобеклитепе в Шанлъурфа  беше отворен на 3 април, Арслантепе, в Малатия отвори на 10 април, музеят в Адана отвори на 15 април, музеите в Диарбекир, Мардин, Кайсери и много други бяха отворени на 17 април", заяви Яхя Джошкун, заместник генерален мениджър на културното наследство и музеите, заяви.

АА

Едно от първите неща, които направихме след земетресението, беше да затворим музеите в региона. След това бяха извършени проучвания за оценка на щетите и реставрации на повредените произведения. Състоянието на земетръсната устойчивост на музеите беше разгледано от Дирекцията по геодезия и паметници. Сега е време отново да отворим вратите на много от музеите, засегнати от земетресението, за техните посетители, добави Джошкун.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?