Винопроизводители в Ливан събират гроздето като носят бели флагове, за да избегнат израелските атаки
- 13:30, 29.10.2024
- 13:38, 29.10.2024
- 360
- 0
В момента, в който израелските удари по долината Бекаа в Ливан спрат, Роланд Абу-Катер закача бяло знаме на камиона си, наблюдава небето за военни самолети, след което отвежда бързо екип за бране на грозде близо до рисковите райони.
Неговите лозя попаднаха в смъртоносен капан, следкато Израел миналия месец измести фокуса си от Газа към северния си съсед и започна бомбардировки и там.
„Бързо прибираме реколтата и след това се отдалечаваме“, заяви Абу-Катер, чиято винарска изба Кото Дю Либан е със седалище в квартал Захле, населен предимно с християни.
Източната долина Бекаа, е огромна селскостопанска област, в която се призвежда по-голямата част от ливанското вино. Това обаче е една от частите на страната, които тези дни са най-силно засегнати от последните израелски удари.
Самата винарна е била пощадена от атаките, но нейните лозя се намират в близост до силно атакувани градове и села.
„Има много работници и шофьори на камиони, които не искат да поемат риска и да отидат на тези полета, така че ние вземаме по-малки екипи, което не ни позволява същото ниво на ефективност“, отбеляза Абу-Катер.
С 22 хектара лозя, винарната обикновено произвежда 150 000 бутилки годишно.
„Тази година цифрите ще намалеят поне с 20 000 бутилки, защото има лозя, които не можем да достигнем“, подчерта Абу-Катер.
Много от другите винопроизводители на Бекаа също се борят с тежките условия предизвикани от израелските нападения.
Сред тези лозари е Елиас Маалуф, чието семейство започва да прави вино в град Бекаа в Рияк преди повече от век.
Миналия месец израелска атака засегна винарна, която Маалуф построи в неотдавна.
Винарната Шато Райяк вече не работи, тъй като похадна в района на кръстосания огън на разширяваща се война.
„Аз не съм боец на фронтовата линия“, сподели 42-годишният Маалуф, оплаквайки се от атаката, която унищожи хиляди бутилки, повреди винарски изби и разруши инфраструктурата, използвана за ферментация и охлаждане на гроздето.
Въпреки тежкия пожар Маалуф остава в Рияк, надявайки се да спаси каквото може от останките на винарната.
Бекаа е домакин на някои винарни, които предхождат създаването на съвременната република Ливан през 1943 г.
Винарната Домен де Турел, основан през 1868 г., е един от най-старите в страната.
Основателят й Франсоа-Юджийн Брун идва от Франция и се влюбва в долината Бекаа.
Винарната е преживяла толкова кризи, колкото и самата ливанска държава, включително предишни войни с Израел през 2006 и 1982 г.
„За съжаление, това не е първата ни война, но се надявам, че ще бъде последната ни“, отбеляза 43-годишни Емил Иса-Ел-Кхури, управляващ партньор във винарната.
Той допълни, че компанията му е била пощадена от атаките, но някои от неговите култури и лозя са близо до места, които са били пострадали от ударите.
Някои „фермери дори не могат да берат гроздето“, сподели той. "Тъй като по-голямата част от реколтата на винарната ни вече е събрана, проблемът ще бъде с продажбите", допълни Емил.
„Цялата местна икономика спря, така че загубихме почти 90 процента от местния пазар“, заключи Иса-Ел-Хури.