1553

Турция прави културен бум благодарение на сериалите

Турските телевизионни сериали се превърнаха в инструменти на културната дипломация, увеличавайки въздействието на турската външна политика, се казва в книга, издадена от дирекцията за комуникации на президента в Анкара.

„Изследвания извършени, за да се открият ефектите на турските телевизионни сериали върху различни страни и география, показаха, че те имат проспериращо въздействие върху популяризирането на Турция и турското общество“, казва дирекцията в книгата „Културна дипломация и комуникации“.

Анадолска агенция

Проучване констатира, че симпатията между Турция и страните с обща история се е увеличила поради сериалите. „Интересът към турските телевизионни сериали също се е повишил на международната сцена“.

САЩ, Индия и Южна Корея са големи страни, които използват своите телевизионни сериали и развлекателни програми като „инструменти на културната дипломация и агитация“.

В последното десетилетие, "Турция също се присъедини към тях."

Анадолска агенция

Секторът на турските сериали се е превърна в основен инструмент за установяване на връзка между културите.

Благодарение на подобни телевизионни сериали живеещите в  Коково се чувстваха по-близки с Турция, много от хората, живеещи в Казахстан, се радват на турски телевизионни сериали и приликата между турската и алжирската култури помогна на турските телевизионни сериали да станат популярни в Алжир, се казва в него.

В много балкански държави, в това число и България, представата за Турция беше актуализирана. Много от сериалите станаха и причина за огромни потоци от туристи, желаещи да видят градове и места заснети в сериалите.

Със сериалите „Турция имаше възможността да популяризира начина на живот и достойнствата на страната дори и в региони като Латинска Америка“, се добавя в изследването.

Наскоро президентът на Венецуела Николас Мадуро изрази любовта си към турски сериал „Осман Основателят“ (Kuruluş Osman) турски исторически сериал, излязъл на телевизионния екран през 2019 г., описващ раждането на Османската империя.

„Ще посетя снимачната площадка на сериала, когато дойда в Турция“, каза Мадуро по време на срещата си с турския външен министър Мевлют Чавушоглу миналата седмица.

Забележителен пример за „културен дипломатически телевизионен сериал“ е сериала „Неверният“ (Sadakatsiz), римейк на английския сериал „Доктор Фостър“. 

Телевизионният сериал се излъчи през 2020 г. по частния телевизионен канал Kanal D и счупи рекорд за продажба в около 65 страни по света. Сериалът, в който ролите играят известната актриса Джансу Дере и актьорът Джанер Джиндорук, разказва ежедневната история на разведена двойка и тяхното обкръжение.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?