Турция пак пламна! Шеста жертва провокира протестите /снимки/

След лятното затишие, с настъпването на есента в Турция отново се възпламениха протестите срещу властта. Този път първопричина за тях стана строителството на магистрала в Анкара, която да преминава през горски терени, собственост на престижният Анкарски Близкоизточен технически университет. Властите не се вслушват в исканията на протестиращите и упорито се опитват да продължат строителството и изсичането на много дървета.

Протести в подкрепа на демонстрантите от Анкара, се разразиха в цялата страна. Но причина за новото взривяване на протестите стана смъртта на 22-годишния Ахмет Атакан, който в понеделник, по време на протест в югоизточният град Хатай, падна от покрива на жилищна кооперация и почина от раните си в болницата. Демонстрантите обвиняват полицията за смъртта на момчето.

Представителите на властта обаче твърдят, че младежът сам е паднал, докато се е опитвал да замеря полицаите с масивен предмет. Това е шеста жертва от началото на протестите през юни в Турция, и третият смъртен случай в този град.

След траурната церемония участниците в нея се отправиха към мястото на инцидента. Полицията опита да разпръсне тълпата, използвайки водни струи и сълзотворен газ, в отговор протестиращите замеряха полицейските коли с камъни и започнаха да издигат барикади. В знак на солидарност с жителите на Хатай, хората излязоха по улиците на Истанбул, Анкара и други градове на страната.

В Истанбул хиляди хора се опитаха да нахлуят на площад Таксим, който беше център на антиправителствените протести преди няколко месеца, но полицията ги изтласка в близките улици и райони, където продължиха гонките. В Истанбул паркът Гези отново е затворен от полицията, за да не стане пак център на събитията. Около 50 демонстранти бяха арестувани, а няколко пострадаха при сблъсъци със силите на реда. Демонстрантите отново направиха барикади по централните улици на града.

За първи път протестите в Истанбул се разрастнаха и в Азиатската част, в Кадъкьой, където преследването между демонстранти и полиция продължи снощи до 3 часа. Една концертна зала се е превърнала в полева болница за пострадалите от сълзотворният газ и сблъсъците с полицията.

В Измир над 2500 души излязоха на протест, крещейки „убийци” по адрес на управляващата партия в страната. В хода на демонстрациите в града полицията също е използвала сълзотворен газ.

При подобни масови протести в провинция Мерсин (Южна Турция), са задържани осем демонстранти, опитващи се да блокират булеварда „Гази Мустафа Кемал” и да дефилират до Площада на мира.

В провинция Самсун (Северна Турция, на брега на Черно море) група от около 200 души направи опит да организира шествие и пресконференция пред сградата на околийското председателство на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), заради трагичните събития в град Хатай. Полицията не даде разрешение за шествието, но протестиращите все пак проведоха за известно време седяща стачка, направиха изявления за медиите и сред това се разотидоха без инциденти.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?