71

Турция компенсира спряните доставки на газ от Азербайджан за България

Според съобщението на БУЛГАРГАЗ доставките на природен газ от Азербайджан за България временно са преустановени по технически причини. 

В изявлението се казва: „ Нашият доставчик Азербайджан съобщи на 6 януари 2025 г., че е имало повреда в доставката на природен газ поради технически причини в съответствие с дългосрочния договор. Той беше спрян от 7 януари и доставката ще започне отново на 11 януари.

Държавната компания обяви, че е успяла бързо да осигури необходимите количества газ в рамките на няколко часа, благодарение на споразумението с турската компания БОТАШ. Беше отбелязано, че тази стъпка спомогна за поддържането на стабилността на пазара на природен газ в региона.

България получава природен газ от Азербайджан чрез газопровода "Интерконектор Гърция-България", който стана оперативен през 2022 г. По дългосрочен договор, България внася около 1 милиард кубически метра газ годишно от Азербайджан на цена, свързана с международните цени на петрола. 

През януари 2023 г. България подписа споразумение с Турция за използване на турските LNG терминали за внос на втечнен природен газ. Споразумението е за 13 години и позволява пренос на до 1,5 милиарда кубически метра газ годишно през турската газова мрежа към България. 

През декември 2023 г. беше пуснат в експлоатация газовият интерконектор между България и Сърбия с дължина 170 км и капацитет от 1,8 милиарда кубически метра газ годишно. Този интерконектор позволява доставки на газ от Азербайджан и други източници към Сърбия. 

Тези инфраструктурни проекти засилват енергийната сигурност на България и региона, като диверсифицират източниците и маршрутите за доставка на природен газ.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?