Турция е една от 10-те държави, със спътник собствено производство
Населението в страната е с 10 години по-младо от това в Европа
- 17:45, 22.03.2024
- 651
- 0
Обратното броене за Тюрксат 6A започна. Турция ще изпрати своя най-нов сателит в космоса през следващите 3-4 месеца. Така тя ще бъде една от 10-те страни, които могат да произвеждат свои собствени комуникационни сателити.
Турският министър на индустрията и технологиите Мехмет Фатих Каджър и проф. д-р Юсуф Вардар ректор на университета Еге, направиха важни изявления на младежка среща в Измир.
Говорейки на събитието, Каджър заяви, че турското национално технологично движение се осъществява с огромна инерция с енергията на младите хора.
„Средната възраст в Турция е 33, средната възраст в Европа е 43, средната възраст в Германия е 47-48. Ние сме страна с 10 години по-млада от Европа и с 15 години по-млада от страни като Германия. Това е много ценно, защото иновативните технологии променят свят.
Технологиите, които трансформират света, са създадени от екипи, създадени от млади хора. Безспорно нашето съществуване и нашият път се базира на младите специалисти."
Министърът припомни, че Турция не е познавала понятието „безпилотен летателен апарат“ (БЛА) в началото на 2000-те години и че за кратко време, доверявайки се на собствените си младежи, е оставила своя отпечатък в небето с Байрактар, Анка, Акънджъ, Къзълелма, Каан и други новоразрацотени БЛА.„Не можете да намерите втори пример за тази история на успеха в света“, допълни той.
Каджър отбеляза, че искат тази история на успеха да бъде пренесена в космическата област. Турция е натрупала значителни знания и опит в космическите технологии, които са започнали със съвместното производство на телекомуникационни сателити още преди 20 години.
„Приключихме проекта за производство на Тюрксат 6A. В рамките на следващите 3-4 месеца ще изпратим този наш сателит в космоса и ние ще бъдем една от 10-те държави, които могат да произвеждат свои собствени комуникационни сателити.
Ние също имаме претенции за достъп до космоса. Имаме две важни институции, Рокетсан и ДелтаВ. Първо, ние се стремим да изпратим нашите сателити в космоса със собствени средства. След това се стремим да разработим местни и национални технологии, които могат да поемат отговорност в пилотирани космически програми."
Турция има програма за достъп до Луната, припомни министър Каджър:
„Разработваме собствена технология за хибриден ракетен двигател за наш космически кораб, за полет до Луната. Можем да използваме тази технология за междуорбитален трансфер на сателити през следващия период и да получим дял от космическата икономика.
Днес в световен мащаб икономиката в този сектор е достигнала $600 милиарда годишно. Ако вземем 1 процент, това ще бъде $6 милиарда, ако вземем 10 процента, ще бъде $60 милиарда." Това прави милиарди долари и в същото време тези цифри ще растат.
Глобалната космическа икономика ще достигне $1 трилион след няколко години. Но всичко това е много важно и от стратегическа гледна точка. Защото всички наши системи за отбранителна промишленост и дори всички наши критични приложения за граждански технологии всъщност работят на базата на космически технологии", заключи министър Каджър.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.