1553

Тунели хвърлят светлина върху историята на Света София в Истанбул

Над 4 тона кал са отстранени в рамките на почистване, миналата година

Загадъчни исторически мистерии се крият под вековното архитектурно чудо Света София, в Истанбул.  Изследователи работят, за да разкрият в тунелите, избите и гробовете под емблематичната структура в Истанбул.

Анадолска агенция

След като 86 години беше музей, Света София през 2020 г. с декрет на президента Ердоган беше отворена като, Голямата джамия Света София. Днес тя отново привлича хиляди туристи и поклонници. Но малко хора знаят, че под архитектурното чудо в сърцето на Истанбул се крие мрежа от тунели, изби и гробове.

Анадолска агенция

Професор Хасан Фърат Дикер и неговият екип междувременно продължават да изследват „подземната Света София“.  Те проучват сложните структури под сградата, която е била реконструирана три пъти в историята си, датираща от византийско време. Дикер е академик от Факултета по архитектура и дизайн към университета Фатих Султан Мехмет (FSMVÜ), който е създаден от фондация, първоначално основана от Мехмед II, османският султан, който завладява Истанбул и превръща катедралата Света София в джамия.

Преди две години изследователи картографираха тунелите, на които се дължи предпазването на Света София от прекомерна влага, като служат като естествена вентилационна система. Те създадоха триизмерни изображения на тунелите, чиято дължина достига около 1 километър.

Заедно с тунелите, в североизточната част на постройката се намира трикамерна гробница, разположена на 4 метра под земята. Според историците тя датира от четвърти век след новата ера.

„Както и във видимата си част, Света София има богата история и под повърхността“, заяви Дикер. „На четири метра под повърхността има „хипогеум“ (гробница), която е построена много преди построяването на Света София. Това всъщност е най-старата архитектурна структура, открита в непосредствена близост до Света София и е свързана с други подземни структури чрез добавяне на канали през по-късните години“, допълни той.

 

„Имахме за цел да документираме инфраструктурата на Света София, както и нейната суперструктура, в архитектурен смисъл и да повишим осведомеността за премахване на съществуващите проблеми“, каза той пред Анадолската агенция (AA).

Анадолска агенция

„Строителството на Света София, във вида си, който  е оцелял до днес, е започнало през 532 г. и е завършено през 537 г.“, с одели той.

„Света София“ е била изложена на неконтролирана дъждовна вода, преди да бъде почистена, спомена той, добавяйки, че около четири тона отломки и кал са били отстранени в рамките на почистването, извършено миналата година.

Анадолска агенция

Намерените избени конструкции на 2 метра под градината пред северозападната фасада, били инфраструктурните пространства от оригиналния атриум на Света София, обяви Дикер.

„Някои тунели са изключително тесни. Дори дишането не е лесно там. Когато се замислите за времето, когато са построени, можем да разберем колко трудно е било за хората да се движат в тези тъмни места и не е било възможно да се използват за други цели." Той визира митовете и „градската легенда“, че тунелите под Света София се простират до Девическата кула и дори до Принцовите острови на километри в Мраморно море.

Дикер смята, че групата от структури под Света София вероятно са били използвани като складове за „материали, принадлежащи на катедралата“. „Тези места сега се нуждаят от сериозна реставрация“, добави той.

Анадолска агенция

Света София е служила като църква в продължение на 916 години, но от 1453 до 1934 г., близо 500 години, е била джамия. През 1985 г. Света София е добавена към списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Тя е сред най-добрите туристически дестинации в Турция и остава отворена за местни и чуждестранни посетители.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?