46

Три месеца след ада: Емблематичната Узун чаршия се връща към живота

Около 400 магазина започнаха да работят в историческата Узун Чаршия, един от символите на Антакия, в най-пострадалата от земетресението южна провинция Хатай.

АА

Над 600 от общо 2500 магазина в чаршията, която датира от 12-ти век и са нормално едно от най-оживените места в региона, бяха напълно унищожени при земетресенията от 6 февруари. Почти всички магазини в дългата 3,5 км. чаршия, бяха сериозно повредени от неспиращите вторични трусове.

АА

Три месеца, след опустошителните земетресения, търговците, които се завърнаха в града, започнаха да отварят магазините си в рамките на усилията за връщане към нормалния живот.

 

Работата по инфраструктурата в търговския район приключи, като редица от проблемите с водата и електричеството бяха отстранени. В момента в чаршията са отворили отново 400 магазина.

АА

Фуат Гьовче, местният ръководител на сдружението на занаятчиите в квартала, заяви, че 90 процента от дюкяните са били повредени при земетресенията, но се надяваме, че все повече собственици на магазини бавно ще се завръщат.

АА

Мехмет Ханчер Гюндюз, ръководител на асоциацията за солидарност в Узун чаршия, който е производител на сладолед от 41 години, сподели, че повечето от търговците са напуснали града от уплаха след земетресенията.

„Дай Боже, ние правим всичко възможно да върнем живота на нашия базар. Благодарим на нашия областен управител и кметове. Постоянно идват и се вслушват в молбите ни. Извозват се всички отпадъци пред работните места. Сега нашият базар най-накрая започна да се връща към живот. Надяваме се, че ще се излекуваме раните и ще станем още по-силни“, заяви Гюндюз.

 

Той добави, че градът може да се върне към състоянието си преди земетресението само ако гражданите се завърнат.

АА

Уплахата в района продълава вече повече от 3 месеца, след като Югоизточна Турция беше разтресена от два мощни труса от 7,7 и 7,6 на 6 февруари. 

По официални данни те причиниха смъртта на 50 500 души, а почти 300 хиляди сгради бяха сринати, на площ колкото територията на България. Над 2,6 милиона души са настанени във временни домове, контейнерни и палаткови лагери.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?