3906

Тръмп обеща: Ще сложа край на войната в Украйна, какви са вариантите

Тръмп заяви, че оцеляването на Украйна е важно за САЩ, но многократно е критикувал Зеленски, наричайки го "най-големия търговец"

Тръмп обещава нова стратегия за Украйна: Мир чрез сила или отстъпки на Москва?


Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп продължава да обещава край на войната в Украйна още преди встъпването си в длъжност, ако бъде избран. Макар сам да признава, че не може да разкрие конкретните си планове, неговите съветници вече обмислят различни подходи, целящи рязко отдалечаване от стратегията на Джо Байдън. Байдънова политика е "да подкрепяме Киев, колкото е необходимо," но Тръмп планира "по-кратък" и решителен курс.

Критика към Зеленски и визия за нова дипломатическа карта


Тръмп неведнъж е изразявал неодобрението си към украинския президент Володимир Зеленски, наричайки го "най-големият търговец". В същото време, Тръмп подчертава, че оцеляването на Украйна е важно за САЩ, което породи тревоги в Киев, че новата администрация може да настоява за споразумение с отстъпки към Русия. Макар да липсва конкретен мирен план, Тръмп настоява, че ще постигне мир, водейки украинските и руските лидери на преговорна маса.

Разнобой сред съветниците: Политическо влияние и спорни стратегии


Съветниците около Тръмп, включително Майк Помпео и Ричард Гренел, представят различни предложения. Докато Помпео се стреми да гарантира, че Русия няма да постигне значителна териториална печалба, Гренел и други искат бързо примирие, дори и с риск за отстъпки от страна на Киев. Едно от разглежданите предложения предполага Киев да се откаже от амбициите си за членство в НАТО за поне 20 години, в замяна на продължаваща военна помощ от САЩ.

План за демилитаризирана зона – алтернатива на директен мир


Сред обмисляните решения е създаване на демилитаризирана зона от 1300 км между руските и украинските позиции. Въпросната територия би се охранявала от европейски мироопазващи сили, без участие на американски войски. Подобен план предполага „замразяване“ на конфликта и запазване на завладените територии под руски контрол, поне временно. Според Джей Ди Ванс, вицепрезидент на Тръмп, това би дало гаранции за неутралитета на Украйна, като целта е предотвратяване на бъдещи конфликти.

Предизвикателствата пред новата стратегия


Експертите предупреждават, че предлаганите от екипа на Тръмп мерки са не само сложни, но и трудно изпълними. Въпреки индикации за натиск от САЩ, Украйна показва решителност в отказа си от териториални отстъпки. В същото време Кремъл запазва агресивната си позиция, като бившият президент на Русия Дмитрий Медведев отново подчерта целите на "специалната военна операция". Европейските съюзници също имат сериозни резерви, като Финландия изрази опасения, че подобни преговори биха компрометирали независимостта на Киев.

Зеленски и новите отношения със САЩ


Въпреки напрежението, украинският президент поздрави Тръмп за политическата му победа и заяви готовност за тясно сътрудничество. Според източници, двамата са обсъдили възможността за среща в Ню Йорк, което би било първи знак за посоката на бъдещите отношения. Независимо от това, анализаторите прогнозират, че постигането на мир чрез компромис ще изисква баланс между силни позиции и сложни дипломатически маневри.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?