44

Траките вярвали в безсмъртието, разкриват артефакти от града на Хера в Турция СНИМКИ

Разкопките в древния град Хераион-Тейхос (Град на Хера) в Текирдаг, северозападна Турция, разкриват следи от траките от 2000 г. насам.

АА

При разкопките са открити статуи на Великата майка и бог на здравето, гробна могила, пещ за лекарства и различни монети.

В място, където се провеждат разкопките, намиращо се в квартал Караевли, продължава изследването, реставрацията и оценката на артефактите, извлечени от обекта.

АА

Тази година при разкопките в древния град бяха открити глинени фигурки на Великата майка.

Професор Неше Атик, която е декан на Факултета по изкуства, дизайн и архитектура в Истанбулския университет Румели, и координатор на Службата за археологически изследвания и ръководител на разкопките, заяви пред Анадолската агенция (AA), че траките представляват важна цивилизация в историята на световната култура.

АА

Атик отбелязва, че траките са имали голямо царство от четвърти век пр.н.е., обхващащо обширна територия, включваща Тракия, България, Северна Македония, Гърция и Румъния. „Това беше огромно кралство“, допълни тя.

АА

Тя заяви, че всички известни сведения за траките са написани предимно от чуждестранни автори. "Траките са живели в голямо богатство. От тях са оцелели невероятни сребърни и златни съдове, но няма писмени източници. За тях са писали елините, които са се възхищавали и понякога са били врагове на траките", допълни тя.

По-късно римски и византийски автори разказват и за живота на траките. Разбираме, че те са били патриархално общество и хора, живеещи на кон, били са горди и са преживявали завоевания, притежавали са уникални религиозни практики“, допълни тя.

АА

Атик обясни, че са започнали разкопките от акропола, най-високата част на града, подчертавайки важността на намирането на свещените места на Великата майка и бога на здравето.

Тя предаде, че траките са вярвали в безсмъртието: „Знаем, че тракийските аристократи са били близки до царя, те са вярвали във Великата майка и са смятали, че тя символично се омъжва за тракийския цар, давайки му безсмъртие.

"Царят можеше да раздава безсмъртие като Великата майка, затова аристократите остават близо до него, за да постигнат безсмъртие.

АА

Има човешки жертвоприношения, при които тракиецът се явява доброволец и стои неподвижен, а три тракийски копия се хвърлят по него, ако не умре, смята се, че има зъл дух, ако умре, той се извисява в друго измерение на безсмъртието.

Това е интересно общество с различни вярвания. Щастливи сме, че разкриваме това, което узнаваме от тези източници чрез разкопки", отбеляза тя.

Атик подчертава практиката на жертвоприношенията на вдовицата в тракийските религиозни вярвания: „Тракийските благородници имат от четири до 30 жени, когато мъжът умре, избрана жена се принася в жертва, събират се всички роднини и близки.

АА

Жената се принася в жертва, като се прерязва гърлото й над гроба на съпругът й. Никой не се натъжава от това. Смята се за източник на гордост за всички, защото се вярва, че принесената в жертва жена преминана в измерението на безсмъртието."

Атик отбеляза, че по време на разкопките са открили леген за производство на лекарства, бронзови и глинени съдове за съхранение на лекарства и костни мерителни лъжици за лекарства.

АА

Тя допълни, че смятат траките за важно царство заради техния принос към здравеопазването: „Намерените басейни за правене на лекарства в района на разкопките, са уникални. Те не са открити никъде другаде до сега. Те отделят черупки от бодливи морски охлюви, месото се използва като друго лекарство, а черупките се топят в пещ наблизо."

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?