Света София в Истанбул е своеобразен "музей на естествения камък"
- 15:45, 15.01.2023
- 648
- 0
Считан за едно от най-важните архитектурни произведения в света, храмът Света София, превърната отново в джамия наскоро, е една от най-важните структури на световното културно наследство.
Тя е своеобразен "музей на естествения камък".
Над 30 различни по произход камъни
В допълнение към своите архитектурни и художествени характеристики, носещи следите от Източната Римска и Османска империя, джамията Света София-и Кебир съдържа повече от 30 различни по произход камъни, донесени от различни географски райони. Те са използвани в строителството и декорациите и са вплетени в нейната структура.
Естествените камъни са пренесени с голяма любов от редица географски райони, където Източната Римска империя е доминирала по времето на император Юстиниан. Камъни има дори и от района на Пиренеите във Франция.
Уникална архитектурна характеристика на сградата
Членът на факултета по минно инженерство на Истанбулския технически университет (ITU). Серкан Ангъ сподели пред Анадолската агенция, че разнообразните камъни в джамията Света София-и Кебир, които той анализира обстойно от дълго време, добавят уникална архитектурна характеристика на сградата.
Символ на силата
Ангъ припомни, че Света София е построена със специална мисия през 6-ти век по заповед на император Юстиниан. „Тези естествени камъни са донесени от кариерите в земите, доминирани от източните римляни през 6-ти век, когато е построена сградата. Света София е символ на силата на император Юстиниан и Византия. В анализите, направени в Света София, бе констатирано, че са използвани повече от 30 различни вида камъни за строителство, покриване и декорация."
Ангъ сподели, че по време на първия строителен период на Света София са използвани камъни, донесени от Гърция и нейните острови, както и от страни като Египет, Тунис и Франция, от Мугла, Коджаели, Афион, Денизли, Билечик и остров Мармара, в Мраморно море.
В османският период са използвани сходни материали
През османският период е обърнато голямо внимание на използването на сходни материали в сградите, продължи Ангъ.
„Виждаме, че някои от камъните, използвани в периода на Византийската империя, са били използвани и в структури като махфили (място за молитва) на султана, олтара и амвон на проповедника по време на Османската империя. Света София е един от редките архитектурни шедьоври, оцелели 1500 години, със своята история и архитектура от този период."
Ангъ отбеляза, че в Омфалиона, мястото където се провежда церемонията по коронясването на византийските императори, камъните са с произход от Египет, Тунис, регион Спарта в Гърция, Коджаели, Мугла - Милас, Биледжик - Везирхан и Сеферихисар, древния регион Теос.
Доц. др. Седат Борновалъ, от Факултета по архитектура и инженерство към университета Нишанташи също охарактеризира използването на естествен камък, донесен от различни части на света в Света София, като "символ на властта".
Константин донесе обелиск от Египет
Борновалъ подчерта: „Император Константин донесе обелиск от Египет на хиподрума по подобна причина. Цялата Римска империя се обедини по време на управлението на Юстиниан. За това в Света са вграждани камъни от редица райони, като символ на надмощие."
Света София е почти непокътната
Борновалъ продължи:
„След това османците използват Света София почти непокътната, до архитекта Мимар Синан който е укрепшл сградата срещу земетресения. Всеки султан на Османската империя се е прекланял пред величието на Света София. Ако султан Абдулмеджид не беше поканил Фосатисите и не беше реставрирал сградата, тя вероятно нямаше да оцелее след мощното земетресение от 1894г."
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.